Kąty w okręgu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Kąty w okręgu

Post autor: Chromosom »

Jest to zadanie z gliwickiego konkursu "Potyczki matematyczne 2009", termin nadsyłania rozwiązań upłynął wczoraj. Powiem krótko - tak wydumanego zadania z kątów w okręgu jeszcze nie widziałem. Próbowałem rozwiązać chyba przez godzinę, niestety do niczego nie doszedłem - z każdego ułożonego równania wychodziło mi wyrażenie typo 180=180; będę pełen podziwu, jeśli komuś się uda;]

Średnica AB przecina cięciwę CD okręgu w punkcie M. Kąt CMB ma miarę 75 stopni, a kąt środkowy oparty na łuku BC, do którego nie należy punkt D, ma miarę 110 stopni. Oblicz miarę kąta środkowego opartego na łuku AD, nieprzechodzącym przez B.
Awatar użytkownika
Justka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, o 12:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 579 razy

Kąty w okręgu

Post autor: Justka »

Niech \(\displaystyle{ \alpha= \sphericalangle DOA}\), wtedy \(\displaystyle{ \sphericalangle DBA=\frac{\alpha}{2}}\) oraz \(\displaystyle{ \sphericalangle ODB=\frac{\alpha}{2}}\). Wiadomo tez, że \(\displaystyle{ \sphericalangle BDC=55}\), stąd \(\displaystyle{ \sphericalangle ODM= \sphericalangle OCM=55-\frac{\alpha}{2}}\), a ponieważ \(\displaystyle{ \sphericalangle OCM=180-75-70=35}\) to \(\displaystyle{ 55-\frac{\alpha}{2}=35 \Rightarrow \alpha=40}\). ;]

Mam nadzieję, że nie przekombinowałam.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Kąty w okręgu

Post autor: Sherlock »


1. Liczymy miarę kąta wpisanego CDB - połowa 110 stopni.
2. Liczymy miarę kąta MBD - kąty w trójkącie MBD sumują się do 180 stopni (jak w każdym )
3. Kąt środkowy AED to dwa razy kąt MBD.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2009, o 22:54 przez Sherlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Kąty w okręgu

Post autor: Chromosom »

Takie proste to było, a ja na to nie wpadłem, wstyd, wstyd:P
dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ