Zadanie z planimetri (Trapez wpisany w okrąg)

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Franek.Z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 cze 2006, o 14:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wielkopolska

Zadanie z planimetri (Trapez wpisany w okrąg)

Post autor: Franek.Z »

Cześć!

Treść zadania:

W okrąg o promieniu 5 cm wpisano trapez tak, że jedna z jego podstaw jest średnicą tego okręgu. Wysokość trapezu ma 4,8 cm :
a) Oblicz obwód trapezu.
b) Czy w ten trapez można wpisać okrąg. Odpowiedź uzasadnij.

Głowiłem się nad nim ok. 2h i nic nie wskurałem, myślałem początkowo że brakuje jakiejś danej, ale nauczycielka powiedziałą że wszystko jest. W poniedziałek mam wraz z moją grupą zaprezentować owe zdanie na forum klasowym przed dyrektorką. Proszę o jak najszybsze rozwiązanie.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Zadanie z planimetri (Trapez wpisany w okrąg)

Post autor: Lady Tilly »

Przekątna trapezu oraz ramię tworzą kąt prosty dlatego, że jest to kąt oparty n średnicy weź to pod uwagę a wszystko stanie się jasne.
Jeżeli w czworokącie sumy przeciwległych boków są sobie równe, to w czworokąt ten można wpisać okrąg - to też Ci się przyda, a jęsli chodzi o drugi podpunkt to weź po uwagę to, że jeżeli okrąg jest wpisany w czworokąt, to sumy długości boków przeciwległych tego czworokąta są równe.
Franek.Z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 cze 2006, o 14:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wielkopolska

Zadanie z planimetri (Trapez wpisany w okrąg)

Post autor: Franek.Z »

a mógłbyś mi to rozwiązać bo nie moge dać sobie z tym rady;)

Z góry dziękuje i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Zadanie z planimetri (Trapez wpisany w okrąg)

Post autor: DEXiu »

Ktoś tu chyba płci nie rozróżnia Z tego co wiem to Lady Tilly jest "pci" żeńskiej - to tak na zaś A rozwiązanie przedstawia się tak:
Ciągniemy wysokość trapezu między środkami podstaw oraz promień okręgu do jednego z końców krótszej podstawy. Z tw. Pitagorasa liczymy, że połowa krótszej podstawy ma długość \(\displaystyle{ 1,4}\), zatem krótsza podstawa ma dł. \(\displaystyle{ 2,8}\). Teraz ciągniemy wysokość trapezu z końca krótszej podstawy na dłuższą. Zauważmy, że powstał trójkącik prostokątny, w którym jedna przyprostokątna to wysokość trapezu (która jest dana), a druga przyp. ma długość \(\displaystyle{ \frac{10-2,8}{2}}\) (czyli połowa różnicy długości obu podstaw - zastanów się dlaczego tak jest). Ponownie z Pitagorasa liczymy, że ramię ma dł. 6. Długość dłuższej podstawy znamy - podwójny promień okręgu, czyli 10. Teraz sprawdzamy (warunkiem podanym powyżej) czy da się wpisać okrąg: \(\displaystyle{ 6+6=12\neq12,8=2,8+10}\). Zatem nie da się wpisać okręgu.
ODPOWIEDZ