Miara kąta dwuściennego.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Slay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Podziękował: 7 razy

Miara kąta dwuściennego.

Post autor: Slay »

Miara kąta dwuściennego wynosi \(\displaystyle{ \frac{\pi}{4}}\) . Na jednej ze ścian znajduje się pkt.A,którego odległość od drugiej sciany wynosi 10cm.Oblicz odl. pkt.A od krawedzi kata dwuściennego.
Powinno wyjść d= 10 \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\)Mógłby mnie ktoś wspomóc rysunkiem bo nie mogę tego narysować?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Miara kąta dwuściennego.

Post autor: mat_61 »

Oznacz sobie przez A1 punkt będący rzutem punktu A na drugą płaszczyznę oraz przez A2 punkt będący rzutem punktu A na krawędź kąta dwuściennego.

Zauważ, że trójkąt AA1A2 jest równoramiennym trójkątem prostokątnym o znanej długości przyprostokątnej |AA1|. Natomiast odległość |AA2| która masz obliczyć jest przeciwprostokątną tego trójkąta.
Slay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Podziękował: 7 razy

Miara kąta dwuściennego.

Post autor: Slay »

Już wcześniej zrobiłem taki rysunek jak mi napisałeś i wyszła mi proporcja, że\(\displaystyle{ sin \alpha = \frac{10}{x}}\), tylko, że wtedy wynik nie wychodzi mi poprawny.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Miara kąta dwuściennego.

Post autor: mat_61 »

A dlaczego nie? Przecież:

\(\displaystyle{ x= \frac{10}{sin \alpha}= \frac{10}{ \frac{ \sqrt{2} }{2}}= \frac{2 \cdot 10}{ \sqrt{2} } }= \frac{2 \cdot 10 \sqrt{2} }{2} =10 \sqrt{2}}\)

Albo inaczej:

Szukana długość to przecież przekątna kwadratu o boku równym 10.
ODPOWIEDZ