promienie okręgów

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
pojaszek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 28 maja 2009, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy

promienie okręgów

Post autor: pojaszek »

Dane są dwa okręgi styczne zewnętrznie. Wspólne styczne do tych okręgów przecinają się pod kątem \(\displaystyle{ \alpha}\). Oblicz stosunek promieni tych okręgów.

Nie bardzo potrafię zobaczyć te styczne. Przecież one się pokrywają, to gdzie kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) ?
Ostatnio zmieniony 29 paź 2009, o 21:35 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Umieszczaj wyrażenia matematyczne miedzy znakami [latex] i [/latex] - zapis będzie czytelniejszy.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

promienie okręgów

Post autor: lukasz1804 »

Styczne do tych dwóch okręgów nie muszą się pokrywać. (Poprowadź z dowolnego punktu A poza okręgami dwie styczne do okręgu o nie mniejszym promieniu. - Przypadek równych promieni okręgów nie jest możliwy, bo styczne mają się przecinać.)
Odległość punktu A od środka mniejszego okręgu wynosi \(\displaystyle{ x+r}\), gdzie \(\displaystyle{ x}\) jest pewną liczbą, a \(\displaystyle{ r}\) promieniem mniejszego z okręgów. Niech też \(\displaystyle{ R}\) będzie promieniem większego okręgu. Wtedy z twierdzenia Talesa mamy \(\displaystyle{ \frac{r}{x+r}=\frac{R}{x+2r+R}}\). Ponadto mamy \(\displaystyle{ r=(x+r)\sin\alpha}\). Łatwo z tych związków wyznaczyć szukany stosunek.
pojaszek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 28 maja 2009, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy

promienie okręgów

Post autor: pojaszek »

Rysuje dwa styczne okręgi, wybieram dowolny punkt A poza okręgami i przez niego prowadzę styczne do każdego z okręgu. Dobrze zrozumiałem ?-- 30 paź 2009, o 15:04 --Mam rację w mojej wypowiedzi ?
antu93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 wrz 2010, o 17:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań

promienie okręgów

Post autor: antu93 »

może to ktoś rozwiązać, ponieważ ja utknęłam na rysunku i nie wiem co dalej mam przekształcac...-- 19 paź 2010, o 22:51 --a nie, w sumie już mam pomysł
ODPOWIEDZ