Pole koła, pole wycinka koła

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
karolina123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 24 paź 2009, o 13:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: woj. podkarpackie

Pole koła, pole wycinka koła

Post autor: karolina123456 »

Odległość środków dwóch kół o jednakowych promieniach długości r jest równa r. Oblicz pole części wspólnej tych kół.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Pole koła, pole wycinka koła

Post autor: Chromosom »

karolina123456 pisze:Wiek: 87
Więc zapewne znasz rachunek całkowy. Narysuj te koła w kartezjańskim układzie współrzędnych, tak żeby środek jednego koła znajdował się w punkcie \(\displaystyle{ A=(0,0)}\), a środek drugiego w punkcie \(\displaystyle{ B=(r,0)}\). Wyznacz granice całkowania poprzez znalezienie punktów przecięcia i oblicz pole.
W razie problemów pytaj.
karolina123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 24 paź 2009, o 13:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: woj. podkarpackie

Pole koła, pole wycinka koła

Post autor: karolina123456 »

a co to jest kartezjański układ współrzędnych
i rachunek całkowy ?
wybacz ale z matmy to ja bardzo slaba jestem xd
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Pole koła, pole wycinka koła

Post autor: Chromosom »

karolina123456 pisze:wybacz ale z matmy to ja bardzo slaba jestem xd
No dobra, może ukończenie 87 lat nie musi oznaczać dużych zdolności matematycznych
nie trzeba korzystać z podanych przeze mnie narzędzi, można to rozwiązać bardziej skomplikowanymi metodami, może schemat będzie pomocny:

wszystkie czerwone odcinki mają długość r, tworzą więc one trójkąt równoboczny. Miara kąta x wynosi \(\displaystyle{ 60^{\circ}}\), wobec tego możesz łatwo obliczyć pole niebieskiego obszaru. Następnie odejmij od niego pole żółtego trójkąta i pomnóż całość przez 2. W razie problemów pytaj.
ODPOWIEDZ