Kąty w okręgu i trójkącie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Mr Minio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 6 paź 2009, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubsko
Podziękował: 2 razy

Kąty w okręgu i trójkącie

Post autor: Mr Minio »

Witam!
Mam do rozwiązania dwa zadania z matematyki. Mimo iż długo się nad nimi zastanawiałem, nie mogę wpaść na pomysł w jaki sposób je rozwiązać. Zwracam się więc z prośbą do Was.

1. Jaką miarę mają kąty środkowy i wpisywany oparte na \(\displaystyle{ \frac{2}{9}}\) okręgu?
2. Kąt między dwoma bokami trójkąta ma miarę \(\displaystyle{ 20^{\circ}}\). Pod jakim kątem przecinają się symetralne tych boków?

Zadania na piątek. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 9 paź 2009, o 13:57 przez czeslaw, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm . Umieszczaj też zadania we wlaściwych działach, przeczytawszy treść Regulaminu dotyczącą nazw tematów.
bayo84
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 564
Rejestracja: 30 lip 2009, o 09:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 122 razy

Kąty w okręgu i trójkącie

Post autor: bayo84 »

1.
Podziel luk okregu na 9 czesci.
\(\displaystyle{ \frac{360 ^{o} }{9} = 40 ^{o}}\)
Czyli kat srodkowy \(\displaystyle{ 80 ^{o}}\) oparty jest na luku odpowiadajacym \(\displaystyle{ \frac{2}{9}}\) dlugosci okregu. Z tego wynika, ze kat wpisany, oparty na tym samym luku, wynosi 40 stopni
2.
Punkt przeciecia symetralnych oraz punkty przeciecia symetralych z bokami i wierzcholek trojkata tworza czworokat. Suma miar katow w czworokacie wynosci 360 stopni. Mamy dane 3 katy 90, 90 i 20. Juz chyba bedziesz wiedzial o co chodzi.
ODPOWIEDZ