Okrąg opisany na trapezie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
vincent07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 5 paź 2009, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Okrąg opisany na trapezie

Post autor: vincent07 »

Każda z przekątnych trapezu ma długość 5, jedna z podstaw ma długosc 2, a pole równe
jest 12. Obliczyc promien okregu opisanego na tym trapezie. Sporzadzic rysunek.
Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś pomógł mi rozpocząć zadanie.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Okrąg opisany na trapezie

Post autor: piasek101 »

Trapez jest równoramienny.
h; x - wysokość; podstawa.
Odetnij jeden z ,,wystających" trójkątów i dolep z drugiej strony tak aby uzyskać prostokąt.

Zobacz trójkąt prostokątny : 5; h; 2+0,5(x-2).

Pitagoras i równanie z treści (pole).
vincent07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 5 paź 2009, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Okrąg opisany na trapezie

Post autor: vincent07 »

\(\displaystyle{ \begin{cases} h^{2} + (2 + x)^{2} = 5^{2}\\ h(2 + x) = 12 \end{cases}}\)

Idąc Twoim tokiem rozumowania, przyjąłem, że druga podstawa wynosi \(\displaystyle{ 2x + 2}\). Przesuwamy trójkąt i tworzymy prostokąt o wymiarach \(\displaystyle{ h(x+2)}\). O to chodzi?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Okrąg opisany na trapezie

Post autor: piasek101 »

vincent07 pisze:Idąc Twoim tokiem rozumowania, przyjąłem, że druga podstawa wynosi \(\displaystyle{ 2x + 2}\). Przesuwamy trójkąt i tworzymy prostokąt o wymiarach \(\displaystyle{ h(x+2)}\). O to chodzi?
Tak.

Przyjąłeś inne oznaczenia, ale to nieistotne.
vincent07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 5 paź 2009, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Okrąg opisany na trapezie

Post autor: vincent07 »

Rozwiązałem zadanie, ale mam jedno pytanie odnośnie założeń. Nie wiem, czy dobrze myślę, ale wychodzi, że x z podanego wyżej układu mogłoby być ujemne. Na wstępie założyliśmy, że długość krótszej podstawy jest równa 2. Gdyby np. \(\displaystyle{ x= -\frac{1}{2}}\) to długość założonej "dłuższej" podstawy wynosiłaby 1, czyli stałaby się krótsza od 2. Moim zdaniem można by zrobić założenie, że \(\displaystyle{ xe(-1,+ \infty)}\). Potem gdy wyznaczamy h z drugiego równania nie trzeba pisać, że \(\displaystyle{ x \neq -2}\). Może trochę przekombinowałem, jaka jest Wasza opinia?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Okrąg opisany na trapezie

Post autor: piasek101 »

\(\displaystyle{ \in}\) to ,,in"

Oczywistym jest (dla mnie), że (x) jest dodatnie.

Nie wiem jak rozwiązywałeś, ja tak :
- drugie do kwadratu
- wprowadzam nowe zmienne \(\displaystyle{ h^2=a}\) oraz \(\displaystyle{ (x+2)^2=b}\)
- rozwiązuje układ
\(\displaystyle{ \begin{cases} a + b = 5^{2}\\ ab = 12^2 \end{cases}}\)

- wracam do podstawienia.

[edit] Po krótkim zastanowieniu (nie pamiętałem treści zadania) - możesz przeliczyć dla przypadku, że 2 jest dłuższą podstawą i zobaczyć czy ,,zagra".
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Okrąg opisany na trapezie

Post autor: Piotr Jucha »

vincent07 pisze:Moim zdaniem można by zrobić założenie, że \(\displaystyle{ xe(-1,+ \infty)}\).
Przy takich oznaczeniach (tzn. gdy x=(b-a)/2, a,b - podstawy), to nawet trzeba takie założenie zrobić.
vincent07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 5 paź 2009, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Okrąg opisany na trapezie

Post autor: vincent07 »

Założyliśmy, że 2 to krótsza podstawa i tak jest, lecz podczas rozwiązywania układu równań mogło wyjść np.\(\displaystyle{ x= - \frac{1}{2}}\). Wtedy większość by stwierdziła, że to sprzeczne rozwiązanie, bo długość nie może być wartością ujemną, lecz to rozwiązanie nie byłoby sprzeczne, tylko pokazałoby, że w rzeczywistości wartość dłuższej podstawy wynosi 2. Przypomnę, że liczyłem z prostokąta, a mamy obliczyć podstawę trapezu. Jeżeli "dłuższą" podstawę trapezu oznaczymy \(\displaystyle{ 2x + 2}\) i \(\displaystyle{ x= - \frac{1}{2}}\) to podstawa wynosi 1 \(\displaystyle{ \Rightarrow}\) 1(nasza założona "dłuższa" podstawa) < 2 (nasza założona "krótsza" podstawa). Nie byłem pewny, lecz teraz chyba sam siebie przekonałem, że założenie jest potrzebne.
ODPOWIEDZ