Długość drogi

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

Długość drogi

Post autor: szymek »

Samolot lecący na wysokości 9000 m z prędkością 720 km/godz. Przelatuje dokładnie nad wieżą. W jakiej odległości od wieży będzie znajdował się samolot po upływie minuty ? Wysokość wieży należy zaniedbać.


Jeśli nie ten dział to przepraszam, ale w książce, zadanie jest w dziale Planimetria.

W ogóle to nie wiem co to ma wspólnego z planimetria dla mnie rachunek jest prosty 720 w godzine wiec w minute 720/60 = 12, ale... wynik ma wyjść 15. Z góry dziękuję za wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Długość drogi

Post autor: Dasio11 »

Twierdzenie Pitagorasa i dobry wynik będzie
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

Długość drogi

Post autor: szymek »

Tyle to ja wiem, kwestia - dlaczego? Dlaczego mam liczyć przekątną a nie linie prostą?
darkangel36
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 15:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nysa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

Długość drogi

Post autor: darkangel36 »

chodzi chyba o to ze trzeba wykorzystac fakt ze powstaje Ci trojkat prostakatny o jednej przyprostokatnej rownej 12 a drugiej 9 km. a 15 km to odległosc samolotu od podstawy wiezy.
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

Długość drogi

Post autor: szymek »

Świetnie, ale gdzie jest to powiedziane w treści zadania ? Pytam nie ze złośliwości, tylko z ciekawości, bo może jest słowo które warunkuje taki a nie inny sposób rozwiązania i tok myślenia. Jak dla mnie to polecenie do zadania jest niepoprawne.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Długość drogi

Post autor: Dasio11 »

"w jakiej odległości od wieży..." - to chyba oznacza linię prostą do czubka wieży, a nie do prostej prostopadłej do powierzchni ziemi, przechodzącej przez wieżę...
darkangel36
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 15:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nysa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

Długość drogi

Post autor: darkangel36 »

hmmm... moze przez to ze mamy zaniedbac wysokosc wiezy.... bo w jaki sposob obliczysz odległosc od czubka wiezy skoro nie znasz jej wysokosci...?
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Długość drogi

Post autor: Inkwizytor »

darkangel36 pisze:hmmm... moze przez to ze mamy zaniedbac wysokosc wiezy.... bo w jaki sposob obliczysz odległosc od czubka wiezy skoro nie znasz jej wysokosci...?
Zamiast słowa "wieża" wstaw słowa: "kamyk leżący na ziemi" i wszystko jasne? Jeżeli mamy zaniedbać wysokość wieży (tak swoją drogą po co takie zamieszanie w treści) to mogli zamaist niej wybrać cokolwiek leżace "płasko" na ziemi
ODPOWIEDZ