geo metria

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
pijka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 29 wrz 2009, o 18:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wrocław

geo metria

Post autor: pijka »

1.z punktu zewnetrznego A poprowadzono styczne AB i AC do okregu o srodku w punkcie O(b,C−punkty stycznosci)Wykaz ze jesli miara kata miedzy stycznymi rowna sie mierze kata zawartego miedzy pomieniami poprowadzonymi ze srodka kola do punktow stycznosci to czworokat ABOC jest kwadratem

2.miara kata utworzonego przez dwa promienie okregu wynosi 16 oblicz miare kata ktory tworza styczne poprowadzone przez konce tych promieni .


3.w trojkacie ABC poprowadzono trzy proste rownolegle do podstawy AB dzielace bok BC na cztery odcinki rownej dlugosci Suma dlugosci odcinkow tych prostych zawartych w tojkacie ABC jest o 6 dm wieksza od dlugosci podstawy AB.obliczIABI

4,KAty AOC i BOD sa katami wierzcholkowymi
Wykaz ze przedluzenie dwusiecznej kata AOC jest dwusieczna kata BOD

5dlugosc odcinkowAB,Ac,BC.BDi CD spelniaja warunkiIABI=IACI+IBCI orazIBCi+IBDI=ICDI wykaz ze punkty A.B.C D leza na jedej prostej
wilk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 430
Rejestracja: 7 lut 2009, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 37 razy

geo metria

Post autor: wilk »

to zrobię np 2 (bo treść najkrótsza ;D)
wiemy że kąt pomiędzy promieniem a styczną w danym punkcie jest równy 90 stopni.
więc powstaje nam czworokąt o kątach 16 90 90 no i ten szukany czwarty więc 360-90-90-16=164
mam nadzieję że sie nie pomyliłem
pzdr
pijka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 29 wrz 2009, o 18:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wrocław

geo metria

Post autor: pijka »

kurde a reszta?:)
wilk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 430
Rejestracja: 7 lut 2009, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 37 razy

geo metria

Post autor: wilk »

to 4) kąt przyległe do danych mają miarę 360-2a-2b=180-a-b
gdzie 2a i 2b to miary kątów danych wierzchołkowych
więc jak w jednym z tych kątów to prowadzimy dwusieczną to dzieli on jeden kąt na połowy czyli a i a
więc a+180-a-b=b
z tego wynika że ten drugi kąt też został podzielony na dwa.
jak to przeczytałem doszedłem do wniosku że sam bym tego nie zrozumiał co napisałem no ale mam nadzieję że sobie poradzisz
pijka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 29 wrz 2009, o 18:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wrocław

geo metria

Post autor: pijka »

sory!!!!!!!! tam mialo byc 146 a nie 16 w tym z krotka trescia hehe w 2 chyba:P
ODPOWIEDZ