pola trójkątow podobnych

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Carlsbergize
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 15:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krosno

pola trójkątow podobnych

Post autor: Carlsbergize »

mam takie zadanie:)
zad.1
w trójkącie prostokątnym ABC, kąt A jest prosty, przyprostokątna AC ma długość \(\displaystyle{ 12cm}\). Odcinek DE prostopadły do przeciwprostokątnej BC, dzieli trójkąt na dwie figury o polach równych \(\displaystyle{ P_1 = 6cm^2}\) i \(\displaystyle{ P_2 = 90cm^2}\). Oblicz długośći boków trójkąta DBE.

jak próbowałem to rozwiązaywać w taki sposób:
1. Obliczam sklaę podobieństwa, czyli 6/90 i i z tego pierwiastek.. ale kosmieczne liczby wychodzą, więc myślę, że to nie jest dobry sposób, ale gdybym wyliczył tą skalę to mogę przez nią pomnozyć dlugość AC (12cm) i mi wyjdzie długość ED.. a potem .. no właśnie co potem.. brrrrr... może ktoś zna inny lepszy sposób.. ???
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2009, o 17:50 przez czeslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

pola trójkątow podobnych

Post autor: anna_ »

Przede wszystkim jedna figura to trójkąt, a druga to czworokąt, więc nie są do siebie podobne.
Podobne są trójkąty, a ich skala podobieństwa to \(\displaystyle{ \sqrt{ \frac{6}{90+6}}= \frac{1}{4}}\)
ODPOWIEDZ