Trójkąt równoramienny - zadania maturalne

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

Trójkąt równoramienny - zadania maturalne

Post autor: szymek »

Wysokość trójkąta równoramiennego poprowadzona do podstawy i odcinek łączący środek podstawy ze środkiem ramienia mają długość 1. Oblicz długość podstawy trójkąta.

Dochodze do momentu kiedy w środku mam 2 trójkąty równoramienne i dalej nie mam pomysłu. Dziękuję z góry.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Trójkąt równoramienny - zadania maturalne

Post autor: anna_ »

122799.htm
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

Trójkąt równoramienny - zadania maturalne

Post autor: wb »

a - szukana podstawa,
b - ramię,
h - wysokość trójkata równoramiennego o ramionach 1 oraz 1 oraz podstawie równej połowie b,

\(\displaystyle{ \begin{cases} 1^2+ \left( \frac{a}{2} \right)^2=b^2 \\ h^2+ \left( \frac{3}{4}b \right)^2= \left( \frac{a}{2} \right)^2 \\ h^2+ \left( \frac{1}{4}b \right)^2=1^2 \end{cases} \\ \\ ... \\ b=2 \ \ , \ \ a=2\sqrt3}\)
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

Trójkąt równoramienny - zadania maturalne

Post autor: szymek »

Dobra, czyli h=1, środkowa jest równa 1, wiemy że przyprostokątna jest 2x większa więc =2 daje to trójkąt prostokątny czyli mamy \(\displaystyle{ 4-1=a^{2}}\) więc \(\displaystyle{ a= \sqrt{3}}\) a podstawa tego trójkąta równoramiennego to 2a czyli podstawa ma \(\displaystyle{ 2 \sqrt{3}}\) a w odpowiedzi jest \(\displaystyle{ a= \sqrt{3}}\) gdzieś wkradł się błąd?



Nie zauważyłem 2 posta, w takim razie mamy błąd w odpowiedziach. Dzięki
ODPOWIEDZ