Podobieństwo, pola figur podobnych

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Deken
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 22:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Podobieństwo, pola figur podobnych

Post autor: Deken »

Witam,
Pozostało mi zrobić 7 zadań na jutro rano, część zrobiłem sam ale strasznie długo mi schodzi i bez pomocy nie wyrobie się:(

zad.1
W trójkącie prostokątnym jedna z przyprostokątnych jest dwa razy dłuższa od drugiej przyprostokątnej. Wysokość poprowadzona z wierzchołka kąta prostego dzieli przeciwprostokątną na dwa odcinki. Oblicz stosunek tych odcinków.

Zad.2
w trapezie prostokątnym podstawy mają długość a i b, krótsze ramię zaś długość c. Przekątne tego trapezu przecinają sie w punkcie S. Oblicz odległość punktu S od podstawy o długości a i od krótszego ramienia trapezu.

Zad.3
Jeden z boków prostokąta ma długość 1. Wyznacz długość drugiego boku tego prostokąta,jeśli proste poprowadzone z przeciwległych wierzchołków prostopadle do przekątnej dzielą ją na trzy równe części.

Zad. 4
Pole trapezu jest równe 120cm kwadratowych, a stosunek długości podstaw wynosi 1:3. W trapezie tym poprowadzono przekątne, które podzieliły trapez na cztery trójkąty. Oblicz pola tych trójkątów.

Zad. 5
W trapezie ABCD, AB i CD są równoległe, poprowadzono przekątne AC i BD, które przecięły się w punkcie S. Pole trójkąta ABS jest równe 18cm kwadratowych, a pole trójkąta CDS jest równe 8cm kwadratowych. Oblicz pole trapezu ABCD.

Zad. 6
Prosta równoległa do podstawy AB trójkąta ABC, przecinają ramiona AC i BC odpowiednio w punktach D i E dzieli ten trójkąt na dwie figury o rownych polach. Oblicz stosunek długości odcinków, na które ta prosta dzieli ramiona trójkąta.

Zad. 7
Każdy z boków trójkąta o polu P podzielono na trzy części w stosunku 1:10:1. Oblicz pole sześciokąta, którego wierzchołkami są punkty podziału boków.
ODPOWIEDZ