Zadania na figury wielokąty wpisane w okrąg, Dowody

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
ILikeJohnnieWalker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 18:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraśnik

Zadania na figury wielokąty wpisane w okrąg, Dowody

Post autor: ILikeJohnnieWalker »

Mam problem z takimi zadaniami:

1. Na kole opisaliśmy wielokąt o parzystej liczbie boków i ponumerowaliśmy kolejno jego boki. Wykaż, że wówczas suma długości boków o numerach parzystych równa się sumie długości boków o numerach nieparzystych.

2. Wykaż, że jeżeli w dowolnym czworokącie dwusieczne kątów wewnętrznych wyznaczają czworokąt, to można na nim opisać okrąg. Czy można uogólnić to twierdzenie na dwusieczne kątów zewnętrznych?

3. Udowodnij, że jeśli czworokąt wpisany w okrąg ma jedną parę boków przeciwległych równej długości, to przekatne tego czworokąta są równej długości.

4. W czworokącie ABCD wpisanym w okrąg przedłużamy boki AB i CD aż do przecieęcia w punkcie E. Wykaż, że dwusieczna kąta AED jest równoległa do dwusiecznej kąta CSB, gdzie S jest punktem przecięcia przekątnych czworokąta ABCD.

5. Trójkąt ABC wpisano w okrąg, następnie poprowadzono sieczną równoległą do stycznej w punkcie A, przecinającą boki AC i AB odpowiednio w punktach D i E. Udowodnij, że na czworokącie BCED mozna opisać okrąg.

6. W czworokącie wpisanym w okrąg prowadzimy dwusieczne dwóch przeciwległych kątów, przecinające okrąg w punktach E, F. Wykaż, że odcinek EF jest średnicą tego okręgu.

Prosze o pomoc i byłabym b. wdzięczna za zrobienie choć jednego zadania.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Zadania na figury wielokąty wpisane w okrąg, Dowody

Post autor: piasek101 »

1. Zauważyć gdzie leży środek okręgu wpisanego w wielokąt.
Ustalić jakiej długości są dwa odcinki (na kolejnych bokach) - od wierzchołka do punktu styczności z wpisanym okręgiem.
mcmcjj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 287
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1 raz

Zadania na figury wielokąty wpisane w okrąg, Dowody

Post autor: mcmcjj »

Ja nie potrafię zrobić 3 i 6. W ogóle w 6 po narysowaniu widać to - nie wiem czy rysunek wystarczy na dowód.

Proszę o pomoc !-- 28 wrz 2009, o 21:00 --Chociaż jakieś wskazówki.
HBFS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 23 lis 2008, o 13:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opoczno
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 1 raz

Zadania na figury wielokąty wpisane w okrąg, Dowody

Post autor: HBFS »

mcmcjj pisze: Chociaż jakieś wskazówki.
W 3 zalozenia spelniaja tylko kwadraty,prostokaty i trapez rownoramienny.
Skadinad wiemy ze te figury maja rowne przekatne, ale nie wiem czy takie rozumowanie moze byc dowodem.
ODPOWIEDZ