Wyprowadzenie wzrou na pole czworokata

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
HBFS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 23 lis 2008, o 13:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opoczno
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 1 raz

Wyprowadzenie wzrou na pole czworokata

Post autor: HBFS »

Witam,

mam do wyprowadzenia wzor \(\displaystyle{ P=\frac{ef\sin\alpha}{2}}\) w dowolnym czworokacie.
Wiem ze trzeba to zapisac jako pole 4 trojkatow, korzystajac ze wzoru \(\displaystyle{ P=\frac{ab\sin\alpha}{2}}\) ale jakos nie moge do tego dojsc. Nie bardzo wiem jak pozbyc sie sinusow dwoch roznych katow, ani jak przeksztalcic dlugosci odcinkow od wierzcholka do punktu przeciecia sie przekatnych na przekatne.
zex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

Wyprowadzenie wzrou na pole czworokata

Post autor: zex »

\(\displaystyle{ sin(180- \alpha )=sin \alpha}\)
\(\displaystyle{ \alpha}\) to kąt między przekątnymi
i dalej tak jak mówisz
HBFS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 23 lis 2008, o 13:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opoczno
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 1 raz

Wyprowadzenie wzrou na pole czworokata

Post autor: HBFS »

No tak to juz zauwazylem, ale mam wyciagniete to przed nawais i w nawiasie mam dlugosci odcinkow jakie powstaja po przecieciu sie przekatnych. I nie bardzo wiem jak to zamienic na przekatne. Bo przykladowo mam czesc jednej i drugiej przekatnej jako iloczyn i do tego mam dodac druga czesc obu przekatnych, tak jakby \(\displaystyle{ a_1 b_1 + a_2 b_2}\) i nie wiem jak to zamienic na przekatna/przekatne.
zex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

Wyprowadzenie wzrou na pole czworokata

Post autor: zex »

w nawiasie powinieneś mieć cztery iloczyny i to takie, że z dwóch możesz wyciągnąć przed nawias np. \(\displaystyle{ a_1}\) a z dwóch \(\displaystyle{ a_2}\) i w ten sposób w nawiasach powinna powstać suma typu \(\displaystyle{ b_1 + b_2}\) a to już jedna przekątna...
HBFS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 23 lis 2008, o 13:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opoczno
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 1 raz

Wyprowadzenie wzrou na pole czworokata

Post autor: HBFS »

Czasami sam siebie zadziwiam... fenks.
ODPOWIEDZ