Dwusieczne - dowód

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
mcmcjj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 287
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1 raz

Dwusieczne - dowód

Post autor: mcmcjj »

Mamy 2 kąty wpisane oparte na tym samym łuku. Wykaż, że ich dwusieczne przetną w punkcie należącym do okręgu.
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Dwusieczne - dowód

Post autor: xanowron »

Wystarczy to, że dwusieczna kąta wpisanego opartego na łuku \(\displaystyle{ x}\) dzieli go na 2 równe części.

Jednak poczekałbym na kogoś bardziej obcykanego w geometrii bo to co napisałem jakieś kulawe mi się wydaje
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Dwusieczne - dowód

Post autor: klaustrofob »

xanowron, ja tam obcykany nie jestem, ale słusznie prawisz - obie dwusieczne przetną się w punkcie połowiącym łuk, na którym oparte są kąty. odpowiednią własnością (twierdzeniem) jest tu: kąty są równe <=> są oparte na tym samym łuku. oba łuki wyznaczone przez przecięcie dwusiecznej z okręgiem muszą być równe, czyli rzeczony punkt jest środkiem łuku.
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Dwusieczne - dowód

Post autor: xanowron »

Właśnie zastanawiałem się nad tym czy ta równoważność jest taka oczywista i czy nie trzeba jakiegoś małego dowodu dodać.
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Dwusieczne - dowód

Post autor: klaustrofob »

przede wszystkim: równoważność nie jest poprawna. powinno być: kąty są równe <=> wycięte przez nie łuki są równe. sorry.
xanowron pisze:Właśnie zastanawiałem się nad tym czy ta równoważność jest taka oczywista i czy nie trzeba jakiegoś małego dowodu dodać.
zajrzałem do Zydlera, wiesz jak on definiuje równe łuki? jako oparte na równych kątach środkowych. w tej sytuacji nie ma czego dowodzić...
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Dwusieczne - dowód

Post autor: xanowron »

klaustrofob pisze:przede wszystkim: równoważność nie jest poprawna. powinno być: kąty są równe <=> wycięte przez nie łuki są równe. sorry.
To miałem na myśli, nie wgłębiałem się w Twojego poprzedniego posta, bo chciałem przeczytać tylko czy mój sposób jest dobry
mcmcjj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 287
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1 raz

Dwusieczne - dowód

Post autor: mcmcjj »

Więc jak ma być w końcu ?
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Dwusieczne - dowód

Post autor: xanowron »

Że kąty wpisane są równe wtedy i tylko wtedy gdy są oparte na łukach takiej samej długości.

A w tym zadaniu chodzi o to, że dwusieczna kąta wpisanego dzieli dokładnie na pół łuk na którym owy kąt jest oparty.
ODPOWIEDZ