miary kątów w trójkącie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
elo111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 31 maja 2009, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 24 razy

miary kątów w trójkącie

Post autor: elo111 »

Witam mam takie zadanie i nie mogę sobie z nim poradzić
Jaka jest miara kątów x
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

miary kątów w trójkącie

Post autor: Inkwizytor »

1. Przedłuż wszystkie odcinki znajdujące w przestrzeni pomiędzy prostymi równoległymi
2. Powpisuj kąty wierzchołkowe
3. Powpisuj miary kątów tam gdzie się da kąt półpełnego jest podzielony na dwie części
4. Wykorzystaj to iż sumy kątów w trójkątach to 180 stopni a w czworokątach 360 stopni
elo111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 31 maja 2009, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 24 razy

miary kątów w trójkącie

Post autor: elo111 »

Przedłużyłem odcinki i dodałem kąt ten przy \(\displaystyle{ 80^{0}}\) oczywiście \(\displaystyle{ 100^{0}}\)
ale dalej nie mam pomysłu.Każdy kąt ma tylko jedną daną więc nie wiem co dalej.Proszę o wskazówki.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

miary kątów w trójkącie

Post autor: Inkwizytor »

coś słabo. A co z katami półpełnymi przy 50 stopniach i przy x? wtedy pojawi sie znacznie wiecej wartości i mozna działać na trójkątach i czworokątach.-- 8 wrz 2009, o 22:08 --Przyda się również znajomość rozkładu kątów przy przecięciu dwóch prostych równoległych trzecią prostą.

Z innej beczki przy górnej prostej powinienes mieć trójkąt i czworokąt (po przedłużeniu tych odcinków). Ten czworokąt u góry jest kluczem do rozwiązania.
ODPOWIEDZ