trapez rownoramienny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Ageless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 13:32
Lokalizacja: Wszawa Stolyca :P
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 1 raz

trapez rownoramienny

Post autor: Ageless »

W trapez równoramienny o obw. 20 i przekątnej długości \(\displaystyle{ \sqrt{41}}\) można wpisac okrąg. Oblicz odległości punktu przecięcia przekątnych tego trapezu od prostych zawierajacych jego boki.

Zadanko złosliwe, jak dla mnie.
Potrafie policzyć długość ramienia (=5), bo to oczywiste. Ale żeby potem wyszło mi coś sensownego, to już niestety nie mam sie czym popisać.
Awatar użytkownika
Tomasz Rużycki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2970
Rejestracja: 8 paź 2004, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kraków
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 293 razy

trapez rownoramienny

Post autor: Tomasz Rużycki »

1) Trojkaty, ktorych podstawami sa podstawy trapezu.

Potrafisz wyznaczyc dlugosc wszystkich bokow, zauwaz, ze owe trojkaty, ktorych podstawami sa podstawy trapezu sa podobne oraz szukane odleglosci sumuja sie do wysokosci, ktora mozesz wyznaczyc. Wyznacz przy okazji sume pol tych trojkatow.

2) Trojkaty, ktorych podstawami sa ramiona trapezu.

Skoro trapez jest rownoramienny, sa one przystajace. Od pola calego trapezu odejmij sume pol trojkatow z 1), podziel na 2, dostaniesz pole pojedynczego. Podstawe masz, szukana odleglosc to wysokosc. Wiesz, co dalej robic? Na pewno:)
Ageless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 13:32
Lokalizacja: Wszawa Stolyca :P
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 1 raz

trapez rownoramienny

Post autor: Ageless »

dziękuję

trudnoscią dla mnie było obliczenie wszystkich boków - pozostała część to pikuś, że tak to ujmę
wpadłem w końcu na odpowiednią zależność i poszło
ODPOWIEDZ