Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
resp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 31 sie 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: resp »

Cześć wszystkim, prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu następujących zadań:

1. W trapezie równoramiennym o wysokości 6 cm przekątne przecinają się pod kątem 120 stopni i dzielą się w stosunku 1:2. Oblicz pole tego trapezu. Rozważ dwa przypadki.

2. W okrąg wpisano kwadrat, a na tym okręgu opisano trójkąt równoboczny. Różnica długości boku trójkąta i boku kwadratu równa jest 10. Oblicz promień koła.

Pozdrawiam. ; )
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: silicium2002 »

Zauważ że wysokości małych trójkątów również dzielą się w stosuku 1:2 tych o podstawach będących podstawami trapezu. Dalej zauważ że masz tam trójkąty o kątach 60 30 90 a potem juz łatwo
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: Dasio11 »

Pierwsze:    
Drugie:    
resp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 31 sie 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: resp »

silicium2002 pisze:Zauważ że wysokości małych trójkątów również dzielą się w stosuku 1:2 tych o podstawach będących podstawami trapezu.
Masz na myśli te dwa trójkąty przy podstawach powstałe w wyniku poprowadzenia obu przekątnych? Wysokości owych trójkątów są długości 2 cm i 4 cm?
silicium2002 pisze: Dalej zauważ że masz tam trójkąty o kątach 60 30 90 a potem juz łatwo
O których trójkątach mówisz i w jaki sposób to wywnioskowałeś?


P.S. Wiem, wiem, nie jest ze mnie wielki matematyk, ale w końcu forum jest po to, by pytać, prawda? ; )
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: Dasio11 »

Chodzi o trójkąty przy podstawach. Jeśli podzielisz każdy na dwa równe poprzez narysowanie wysokości trapezu przechodzącej przez punkt przecięcia przekątnych, otrzymasz wyżej wspomniane trójkąty typu \(\displaystyle{ 30^{\circ} - 60^{\circ} - 90^{\circ}}\). Z podobieństwa znasz stosunek wysokości mniejszego do większego trójkąta, z własności trójkątów prostokątnych - obie podstawy. Wtedy można policzyć pole.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2009, o 15:21 przez Dasio11, łącznie zmieniany 1 raz.
resp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 31 sie 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: resp »

Dasio11 pisze:Chodzi o trójkąty przy podstawach. Jeśli podzielisz każdy na dwa równe poprzez narysowanie wysokości trapezu przechodzącej przez punkt przecięcia przekątnych, otrzymasz wyżej wspomniane trójkąty typu \(\displaystyle{ 30^{\circ} - 60^{\circ} - 90^{\circ}}\). Z podobieństwa znasz stosunek wysokości mniejszego do większego trójkąty, z własności trójkątów prostokątnych - obie podstawy. Wtedy można policzyć pole.
Hmm... Czyli długości podstaw mam policzyć posługując się Tw. Pitagorasa?
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: silicium2002 »

resp pisze:
silicium2002 pisze:Zauważ że wysokości małych trójkątów również dzielą się w stosuku 1:2 tych o podstawach będących podstawami trapezu.
Masz na myśli te dwa trójkąty przy podstawach powstałe w wyniku poprowadzenia obu przekątnych? Wysokości owych trójkątów są długości 2 cm i 4 cm?
silicium2002 pisze: Dalej zauważ że masz tam trójkąty o kątach 60 30 90 a potem juz łatwo
O których trójkątach mówisz i w jaki sposób to wywnioskowałeś?


P.S. Wiem, wiem, nie jest ze mnie wielki matematyk, ale w końcu forum jest po to, by pytać, prawda? ; )
Tak wysokości to 2 i 4 cm. A reszte dasio11 juz chyba wytłumaczył. Jeszcze jakieś pytania??
resp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 31 sie 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: resp »

Jeśli chcesz to odpowiedz jeszcze na moje poprzednie pytanie.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: Dasio11 »

Nie można użyć twierdzenia Pitagorasa, gdyż znamy długość tylko jednego boku. Znamy też kąty, i dzięki temu możemy posłużyć się własnościami trójkąta o kątach \(\displaystyle{ 30^{\circ}-60^{\circ}-90^{\circ}}\)
resp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 31 sie 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: resp »

To własność mówiąca o tym, że przyprostokątne w takim trójkącie są tej samej długości, a przeciwprostokątna to długość przyprostokątnej razy \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\)? Z tego wynika, że podstawy to: 4cm i 8cm; a wysokość wynosi 6cm, czyli pole będzie równe 36cm \(\displaystyle{ ^{2}}\). Skąd więc wynik 36\(\displaystyle{ \sqrt{3}}\)?
Ostatnio zmieniony 31 sie 2009, o 15:42 przez resp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: Dasio11 »

Nie ten trójkąt. Jeżeli \(\displaystyle{ a}\) to długość boku naprzeciw kąta o mierze \(\displaystyle{ 30^{\circ}}\), to długości pozostałych boków są równe \(\displaystyle{ a \sqrt{3}, \ 2a}\)
resp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 31 sie 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Pole trapezu równoramiennego i promień koła.

Post autor: resp »

Wielkie dzięki za pomoc. ; )
Dasio11 pisze:
Drugie:    
Mógłbyś to rozjaśnić? Wiem tylko, że połowa przekątnej tego kwadratu będzie równa promieniowi koła na nim opisanego. Przekątna w kwadracie to \(\displaystyle{ a\sqrt{2}}\), czyli promień będzie równy połowie \(\displaystyle{ a\sqrt{2}}\). Co zrobić dalej?
ODPOWIEDZ