linia łamana

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
nogiln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 893
Rejestracja: 17 mar 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mysłaków
Podziękował: 190 razy
Pomógł: 4 razy

linia łamana

Post autor: nogiln »

zadanie 1
Narysuj figurę złożoną :
a) z 3 odcinków
b) z 5 odcinków
tak aby koniec jednego odcinka był początkiem następnego odcinka i sąsiednie odcinki nie leżały na jednej prostej, jak nazywają się powstałe figury?

zadanie2
narysuj łamaną zamkniętą złożoną:
a) z 3 odcinków
b) z 4 odcinków
tak aby niekolejne odcinki nie miały punktów wspólnych. Wskaż części, na które ta łamana podzieliła płaszczyznę, jak się nazywa jedna z tych części wraz z łamaną?

odp. do zadania 1
napisałbym, że łamana zwyczajna ale czy łamana zwyczjna może być wklęsła?

odp. do zadania 2
tu nie wiem jak mam rozumieć, ponieważ nie wiem na co dzieli łamana zwyczajna płaszczyznę, a gdy narysuję łamaną zamkniętą to podzieli płaszczyznę na figurę wklęsłą i wypukłą
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

linia łamana

Post autor: JankoS »

nogiln pisze: napisałbym, że łamana zwyczajna ale czy łamana zwyczjna może być wklęsła?
Kazda łamana jest figurą niewypukłą. Czyli łamana zwyczajna.
tu nie wiem jak mam rozumieć, ponieważ nie wiem na co dzieli łamana zwyczajna płaszczyznę, a gdy narysuję łamaną zamkniętą to podzieli płaszczyznę na figurę wklęsłą i wypukłą
W zadaniu chodzi o łamaną zamlniętą, więc dzieli ona "... płaszczyznę na figurę wklęsłą i wypukłą".
Jedna z tych części (wypukła) wraz z łamaną nazywa się: w przypadku a) trójkątem, b) czworokątem .
ODPOWIEDZ