jeden z kątów..

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
agata27
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 15 mar 2009, o 13:09
Płeć: Kobieta

jeden z kątów..

Post autor: agata27 »

jeden z kątów trójkąta o obwodzie 6 ma miarę 60 stopni, a stosunek długości boków zawartych w ramionach tego kąta jest róny 1:2. Oblicz pole trójkąta.
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

jeden z kątów..

Post autor: silicium2002 »

O ile się nie mylę to jest połówka trójkąta równobocznego., Z tą informacją dalej już łatwo...
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

jeden z kątów..

Post autor: piasek101 »

agata27 pisze:jeden z kątów trójkąta o obwodzie 6 ma miarę 60 stopni, a stosunek długości boków zawartych w ramionach tego kąta jest róny 1:2. Oblicz pole trójkąta.
silicium2002 pisze:O ile się nie mylę to jest połówka trójkąta równobocznego., Z tą informacją dalej już łatwo...
Mylisz się.

Co do zadania :
- boki to x; 2x; y (y - naprzeciw danego kąta)
- z tw kosinusów wyznaczyć y
- z obwodu x
- pole trójkąta ze wzoru z sinusem kąta.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

jeden z kątów..

Post autor: Dasio11 »

Ja bym to zrobił tak, jak proponował silicium2002...
Dla świętego spokoju policzyłem i też wyszło tak samo :F
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

jeden z kątów..

Post autor: piasek101 »

Dasio11 pisze:Ja bym to zrobił tak, jak proponował silicium2002...
Dla świętego spokoju policzyłem i też wyszło tak samo :F
Nie zauważyłem w treści słowa ,,prostokątny" - zatem takie założenie na początku odpada - a to, że po obliczeniu okaże się prawdą to już inna kwestia.

[edit] Po zastanowieniu - może nie tyle odpada co trzeba by powołać się na twierdzenie ,,jeśli dwa boki trójkąta (leżące przy kącie 60) są w stosunku 1 :2 to trójkąt jest prostokątny".
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

jeden z kątów..

Post autor: Dasio11 »

Ale można po prostu sprawdzić, czy może być trójkątem, który znamy (45-45-90 lub 30-60-90) a potem sprawdzamy, czy musi nim być :]
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

jeden z kątów..

Post autor: silicium2002 »

piasek101 pisze: [edit] Po zastanowieniu - może nie tyle odpada co trzeba by powołać się na twierdzenie ,,jeśli dwa boki trójkąta (leżące przy kącie 60) są w stosunku 1 :2 to trójkąt jest prostokątny".
No ale właśnie się na to powoływałem ) Przecież nie wyciągnąłem tego z palca. A takie rozwiązanie jest poprawne, bo niemal identyczne zadanie jest w podręczniku do matematyki z plusem klasa 2 gim. I robiłem je w zeszłym roku w tenże sam sposób i było poprawnie
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

jeden z kątów..

Post autor: piasek101 »

silicium2002 pisze:O ile się nie mylę to jest połówka trójkąta równobocznego., Z tą informacją dalej już łatwo...
A dalej po ,,moim twierdzeniu".
silicium2002 pisze:No ale właśnie się na to powoływałem ) Przecież nie wyciągnąłem tego z palca.
Nie traktuj tego jak czepianie się - ale pierwszy cytat to stwierdzenie niepoparte niczym i właśnie wygląda na wyciągnięte z palca.
Rozwiązanie zadania byłoby zaliczone tylko na podstawie powołania się na twierdzenie lub rozwiązywanie ogólnego przypadku.
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

jeden z kątów..

Post autor: silicium2002 »

piasek101 pisze:
silicium2002 pisze:O ile się nie mylę to jest połówka trójkąta równobocznego., Z tą informacją dalej już łatwo...
A dalej po ,,moim twierdzeniu".
silicium2002 pisze:No ale właśnie się na to powoływałem ) Przecież nie wyciągnąłem tego z palca.
Nie traktuj tego jak czepianie się - ale pierwszy cytat to stwierdzenie niepoparte niczym i właśnie wygląda na wyciągnięte z palca.
Rozwiązanie zadania byłoby zaliczone tylko na podstawie powołania się na twierdzenie lub rozwiązywanie ogólnego przypadku.
Potraktuj moją wypowiedź jako wskazówkę To była podpowiedź taka, a nie kompletne rozwiazanie. Coś do czego czytający ową podpowiedź powinien dążyć...
ODPOWIEDZ