Okręgi styczne do osi OX i danej prostej

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Bartek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 31 mar 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 18 razy

Okręgi styczne do osi OX i danej prostej

Post autor: Bartek1991 »

Znajdź równania okręgów o promieniu 3 stycznych jednocześnie do osi OX i do prostej 12x+5y = 0

Udało mi sie wymyślic że są to okręgi w których musi zajść y=0, b=3 lub b=-3
bedbet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2530
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 248 razy

Okręgi styczne do osi OX i danej prostej

Post autor: bedbet »

Jeżeli założysz, że \(\displaystyle{ y=0}\), to równanie nie będzie przedstawiać okręgu.
Bartek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 31 mar 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 18 razy

Okręgi styczne do osi OX i danej prostej

Post autor: Bartek1991 »

Mógłbyś pomóc rozwiązać to zadanie? Bo w sumie jedyne co tu może się zmieniać to współrzędna środka okręgu a, tylko w jakich granicach, jak to wyliczyć?-- 28 cze 2009, o 01:02 --Rozwiązałem w ten sposób, że rozpatrywałem okręgi \(\displaystyle{ (x-a)^2 + (y-3)^2 = 9}\) lub \(\displaystyle{ (x-a)^2 + (y+3)^2 = 9}\) gdzie w obu przypadkach podstawiłem y = -12/5 x, i rozwiązywałem równania względem parametru a, otrzymując:

W pierwszym przypadku wyszło:
a1 = 2
a2 = -4,5
zas w drugim:
a3 = 4,5
a4 = -2

Powinno być ok, problem w tym, że to zadanie powinno się rozwiązywac bez używania kalkulatorów. A współczynniki były naprawde duże (np pierwiastek z delty wyszedł 93 600), jest więc może jakiś inny sposób rozwiązania tego zadania?
bedbet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2530
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 248 razy

Okręgi styczne do osi OX i danej prostej

Post autor: bedbet »

Będą to dwa rodzaje równań okręgów:

\(\displaystyle{ I. \ (x-a)^2+(y-3)^2=9\\
\\
II. \ (x-a)^2+(y+3)^2=9}\)


Wyliczasz z równania prostej na przykład \(\displaystyle{ y}\) i wstawiasz do powyższych równań, które z warunku styczności będą mieć jedno rozwiązanie - stąd właśnie otrzymasz niewiadomą \(\displaystyle{ a}\). Ostatecznie powinny wyjść cztery takie okręgi.

Takie liczby Ci duże wychodziły? Wynik jest ok. Można jeszcze z symetrii jeszcze skorzystać.
Bartek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 31 mar 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 18 razy

Okręgi styczne do osi OX i danej prostej

Post autor: Bartek1991 »

A w jaki sposób z symetrii?
bedbet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2530
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 248 razy

Okręgi styczne do osi OX i danej prostej

Post autor: bedbet »

W taki, że wystarczy tylko np. dwa okręgi powyżej osi \(\displaystyle{ Ox}\) wyznaczyć, a potem skorzystać z symetrii.
smmileey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 25 paź 2010, o 15:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 56 razy

Okręgi styczne do osi OX i danej prostej

Post autor: smmileey »

temat stary, ale ciekawi mnie jedna rzecz. Bartek1991 pisał, że rozwiązywał równanie względem parametru a. To znaczy? Założył dodatkowy warunek, że delta musi być równa 0?

Jak sam liczyłem to na początku robiłem podobnie: zauważyłem, że współrzędne y okręgów będą wynosić 3 lub -3 i skorzystałem ze wzoru na odległość środka okręgu (x1,3) lub (x1,-3) od prostej 12x+5y=0. Z tego wyszły mi identyczne wyniki.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ