Pomiar gwintu metodą trójwałeczkową

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Kuswir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2009, o 02:07
Płeć: Mężczyzna

Pomiar gwintu metodą trójwałeczkową

Post autor: Kuswir »

Witam,

Mam taki problem. Na poniższym rysunku jest pokazany jest zarys jednej z metoda pomiaru średnicy podziałowej gwintu (d2), mam następujące dane: d - średnica wałeczka oraz M - dokonany pomiar, \(\displaystyle{ \alpha}\) oraz P też są znane. Mam również podany wzór pozwalający obliczyć d2.
Niestety, prowadzący laboratoria wymaga podania wyprowadzenia wzoru. Nie będę ukrywał, nie jestem dobry w tego typu sprawach, zatem zwracam się z gorąca prośbą o pomoc. Może ktoś się spotkał z wyprowadzeniem lub po prostu tego typu wyprowadzenia nie stanowią dla niego problemu.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Pomiar gwintu metodą trójwałeczkową

Post autor: czeslaw »

Hm, ale d2 to jest ruchoma wielkość pomiarowa, tak? Bo ona tak wisi w powietrzu.
Kuswir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2009, o 02:07
Płeć: Mężczyzna

Pomiar gwintu metodą trójwałeczkową

Post autor: Kuswir »

Hm... faktycznie nie ma oznaczenia średnic \(\displaystyle{ \phi}\), ale mam nadzieję, że i tak wiadomo o co chodzi. Średnica d2 nie jest wielkością która można fizycznie zmierzyć, jest to wielkość którą się oblicza.

Def:

"Średnica podziałowa gwintu jest to średnica powierzchni walcowej, której wszystkie tworzące przecinają gwint w ten sposób. że ich długość objęta bruzdą jest równa długości objętej występem."

Za:-- 23 cze 2009, o 23:47 --Hmmm... Nie będę komentował prostoty wyprowadzenia, to była kompromitacja. Mimo wszystko ponieważ ktoś może być równie potrzebujący, załączam rozwiązanie.

ODPOWIEDZ