Trapez w okręgu.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Vl'ka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 17 lis 2008, o 17:53
Płeć: Kobieta
Podziękował: 26 razy

Trapez w okręgu.

Post autor: Vl'ka »

Zadanie z trapezem. W trapezie równoramiennym jedna z podstaw jest 2 razy dłuższa od drugiej. Przekątna jest dwusieczną trapezu przy dłuższej podstawie. Oblicz długości boków wiedząc, że pole ma \(\displaystyle{ 9 cm^{2}}\) Oblicz pole koła opisanego na tym trapezie.
Załączam rysunek. To na fioletowo to kąt \(\displaystyle{ \alpha}\)
Mam tez kilka obliczeń, ale nie mogę ruszyć dalej.
\(\displaystyle{ P= \frac{1}{2}(a+b)\cdot h}\)
\(\displaystyle{ P= \frac {1}{2}(2a+a)\cdot h}\)
\(\displaystyle{ 9= \frac {1}{2}3a\cdot h // 2}\)
\(\displaystyle{ 18=3a \cdot h // 3}\)
\(\displaystyle{ 6=a \cdot h}\)
Wyszedł wzór na pole prostokąta. Wiem tylko, że w tym zadaniu mam się uczepić trójkątów prostokątnych, ale nie wiem właśnie jak.
Z góry dziekuję za pomoc!

Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

Trapez w okręgu.

Post autor: lina2002 »

Zauważ, że \(\displaystyle{ a=c}\) (kąty DAC i CAB są takie same, więc długości łuków DC i CB są takie same, więc długości cięciw również, jeżeli wolisz możesz to ównież odwodnić z twierdzenia sinusów)
Poza tym \(\displaystyle{ x= \frac{2a-a}{2}= \frac{a}{2}}\)
Teraz zastosuj twierdzenie Pitagorasa np. dla trójkąta \(\displaystyle{ CBC'}\) (przez C' oznaczyłam spodek wysokości poprowadzonej z C, bo nie masz nazwanego tegto punktu) i wylicz \(\displaystyle{ h}\). Następnie podstaw je do wzoru, który otrzymałeś (i to wcale nie jest wzór na pole jakiego prostokąta na tym rysunku, po prostu tak wyszło, tak jak \(\displaystyle{ a^{2}}\) nie zawsze jest wzorem na pole kwadratu ;) ).
Gdybyś miała jeszcze jakieś problemy, to napisz.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ