Obliczyć kąt ostry w rombie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
vego24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 15 maja 2009, o 16:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Obliczyć kąt ostry w rombie

Post autor: vego24 »

W rombie o boku "a" z wierzchołków kątów rozwartych poprowadzono dwie równoległe wysokości. Jaki musi być kąt ostry alfa tego rombu, by pole obszaru ograniczonego tymi wysokościami było równe połowie pola całego rombu.

No i te dwie wysokości tworzą prostokąt, którego pole to połowa pola całego rombu, a te wyraża się wzorem \(\displaystyle{ P=a^{2}*sinalfa}\) czyli zapisałem tak:
\(\displaystyle{ 2*poleprostokąta=a^{2}*sinalfa}\)

No i nie wiem co mam wstawić w to miejsce "pole prostokąta" , żeby alfa wyliczyć

ps. gdzie się w Latex'ie wstawia symbole kątów?
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

Obliczyć kąt ostry w rombie

Post autor: kolanko »

tam z tego co sobie wyobrażam to bedziesz mial trójkąt prostokątny : przekątna rombu (krótsza) wysokosc, noi ten maly odcineczek, przekątną obliczysz z czego kolwiek, h mozesz uzależnic od a i alfy z pola, no i ten maly kawaleczek wyliczysz z pitagorasa.


\(\displaystyle{ P= ah = a^2 sin\alpha}\)

a co do symboli to wpis alpha , eta w \(\displaystyle{ [ /tex] bez spacji w drugim nawiasie.}\)
Awatar użytkownika
vego24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 15 maja 2009, o 16:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Obliczyć kąt ostry w rombie

Post autor: vego24 »

No właśnie z tą przekątną to nie jest tak łatwo. Jednak na moje oko da się ją policzyć z twierdzenia cosinusów, czyli:

\(\displaystyle{ d^{2}=2a^{2}-2a^{2}cos\alpha \Rightarrow d= \sqrt{2a^{2}-2a^{2}cos\alpha}}\) gdzie d to przekątna.

Wysokość h to tak jak poradziłeś policzyłem: \(\displaystyle{ a*h=a^{2}sin\alpha \Rightarrow h=asin\alpha}\)

Jako x oznaczam ten mały odcineczek i licząc go z pitagorasa dostaję:

\(\displaystyle{ (asin\alpha)^{2}+x^{2}=2a^{2}-2a^{2}cos\alpha}\)

No i trochę groźnie to wygląda. Liczyć to dalej czy jest jakiś prostszy sposób?
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

Obliczyć kąt ostry w rombie

Post autor: kolanko »

jesli dobrze wszystko policzyles po drodze to bedzie poprawnie, kwadrat sinusa zamienisz na cos albo odwrotnie. ..
ODPOWIEDZ