trapez równoramienny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
itam93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2009, o 18:31
Płeć: Mężczyzna

trapez równoramienny

Post autor: itam93 »

mam takie zadanko :
W trapezie równoramiennym ABCD podstawa |AB|=15cm, podstawa |CD|=9cm, ramię|AD|=5cm.Oblicz Pole tego trapezu.O ile nalezy przedłużyć ramię AD, bz przecięło się z przedłużeniem ramienia BC?

niewiem o co chodzi z tym przedłużeniem... mółgby ktoś wytłumacz i przy okazji rozwiązać ? ;] co do tłumaczenia - tak bardzo rozważnie bo to późna godzina a ja już powoli przestaje myśleć...
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

trapez równoramienny

Post autor: kolanko »

teraz jest odpowiednia godzina zeby odpalic mozg i zrobic
zrób rysuneczek sobie sam bo ja bede tylko długosciami jechał ...
mamy sobie górną podstawe , z jej kazdego wierzchołka opuszczamy wysokosc. jako ze ten trapez jest równoramienny to wysokosc podzieli podstawe na odcinki : 3,9,3. zajmujemy sie teraz trójkątem :ramie trapezu, wysokosc, i odległość spodka wysokosci do konca ramienia. z tw pitagorasa obliczasz sobie wysokosc. badz jak tam wolisz. teraz przedłuzenie. Przedłuż sobie, przedłuzenie bedzie mialo dlugosc CE (e to wierzcholek trójkąta po przedłuzeniu ramion) CE niech sie równa k. zauwaz tam trójkąty podobne i z tej wlasnosci skorzystaj, a dokladnie z stosunku boków. jesli nie wiesz jak dalej to pomoge. ale postaraj sie sam
ODPOWIEDZ