Trapez, podstawy i przekątne, jednokładność

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
fanta16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 3 wrz 2005, o 13:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lbn
Podziękował: 10 razy

Trapez, podstawy i przekątne, jednokładność

Post autor: fanta16 »

Cześć

Mam jedno zadanko,a raczej przykład z niego (reszte zrobiłam sama, ale nad tym poległam)

1.
Podstwy trapezu ABCD mają długości AB=12 cm i CD= 4cm. Przekątne tego trapezu przecinają się w punkcie E.
Jesli przekątne tego trapezu mają dł. 12 cm i 8 cm, to ile wynosi obwód trójkątów ABE i CDE.

Licze na szybka pomoc
Samacznych pączków
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Trapez, podstawy i przekątne, jednokładność

Post autor: Tristan »

Skorzystaj z faktu, że przekątna trapezu tworzy z podstawami trapezu kąty o równych miarach. Oznacza to, że trójkąty ABE i CDE są podobne (kkk) a skalę podobieństwa k policzysz dzięki podstawom: \(\displaystyle{ k= \frac{|AB|}{|CD|}=3}\). Stąd mamy, że 3|CE|=|AE|, więc |AE|=9 i |CE|=3. Na tej samej podstawie obliczysz |BE| i |DE|, które są odpowiednio równe 2 i 6. Czyli obwód trójkąta ECD to 9 cm, a obwód trójkąta ABE to 27.
izaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 lut 2006, o 23:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wawa

Trapez, podstawy i przekątne, jednokładność

Post autor: izaa »

fanta16 pisze:Podstwy trapezu ABCD mają długości AB=12 cm i CD= 4cm. Przekątne tego trapezu przecinają się w punkcie E.
Jesli przekątne tego trapezu mają dł. 12 cm i 8 cm, to ile wynosi obwód trójkątów ABE i CDE.
prościej:
suma tych obwodów równa się 20
obwód trójkąta ABE jest 3 razy większy od obwodu trójkata CDE (bo skala wynosi 3)
dalej łatwo
ODPOWIEDZ