Oblicz pole trapezu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
grzesiiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 17 lut 2009, o 15:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 13 razy

Oblicz pole trapezu

Post autor: grzesiiek »

Srodek okregu wpisanego w trapez prostokatny, znajduje sie w odleglosci 4 oraz 8 od koncow dluzszego ramienia trapezu. Oblicz pole
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Oblicz pole trapezu

Post autor: klaustrofob »

zauważ, że trójkąt utworzony przez podane odcinki oraz ramię jest prostokątny, a te odcinki są jego przyprostokątnymi. to pozwala obliczyć przeciwprostokątną, a następnie z pola trójkąta, jego wysokość opuszczoną na przeciwpr., czyli promień okr. wpis. w trapez.

jeżeli poprowadzić wysokość trapezu przez środek okr., to podzieli ona trapez na prostokąt o wymiarach r na 2r oraz trapez, którego pole jest równe podwojonemu polu rozważanego poprzednio trójkata.
Awatar użytkownika
grzesiiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 17 lut 2009, o 15:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 13 razy

Oblicz pole trapezu

Post autor: grzesiiek »

Powiedz mi jak dojsc do tego zeby stwierdzic ze ten trójkat jest prostokatny , bo ja to zrobilem zadnia ale jeszcze troche inaczej jak ty mowisz. Ja skorzystalem tutaj z podobienst tego wlasnie trojkata.
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Oblicz pole trapezu

Post autor: klaustrofob »

środek okr. wpisanego leży na przecięciu dwusiecznych. suma kątów wewnętrznych przy jednym ramieniu trapezu wynosi 180. suma ich połówek to 90. więc kąt między odcinkami 4 i 8 jest prosty.
ODPOWIEDZ