dwa okręgi

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
blanco18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 24 lut 2009, o 21:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 1 raz

dwa okręgi

Post autor: blanco18 »

Dwa okręgi, każdy o promieniu 8, są styczne zewnętrznie. Ze środka jednego z nich
poprowadzono styczne do drugiego okręgu. Oblicz pole zacieniowanej figury (patrz rysunek).



zadanie jest proste, gdy wykarzemy że kąt w trójkącie ( pkt przecięcia się okręgu z styczną(c), śodki 2 okręgów(A,B)) wynosi poza 90, 60 stopni(kąt ABC). Jak to zrobić?
wilk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 430
Rejestracja: 7 lut 2009, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 37 razy

dwa okręgi

Post autor: wilk »

punkty styczności stycznych z okręgiem o środku w punkcie B nazywam przez C i D
obliczam z tw Pitagorasa dł AC i AD
następnie liczę długość wysokości opuszczonej z wierzchołków C i D na odcinek AB obliczam to wykorzystując pole które mogę policzyć i dł odcinka Ab która jest równa 16
potem liczę pole czworokąta ACBD z wykorzystaniem przekątnych ( iloczyn przekątnych przez dwa razy sinus kąta zawartego między nimi (90 stopni) ) potem za pomocą twierdzenia kosinusów obliczam kąt CBD
i znając jego miarę obliczam pole wycinka koła. następnie odejmuje je od pola czworokąta które wcześniej obliczyłem i mam wynik .
chyba nie jest to najprostsza droga ale mam nadzieję że poprawna i w miarę klarownie wyjaśniłem ...
blanco18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 24 lut 2009, o 21:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 1 raz

dwa okręgi

Post autor: blanco18 »

No tak, ale jeśli wykażemy, że to jest trójkąt o kątach 30 i 60 to zadanie jest banalne, pytanie tylko jak;]
wilk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 430
Rejestracja: 7 lut 2009, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 37 razy

dwa okręgi

Post autor: wilk »

jeśli mówisz o trójkącie o wierzchołkach AB i w punkcie styczności ( C )
no to w miarę banalne gdyż sokoro znamy ich booki i wiemy że jest to trójkąt prostokątny to wystarczy wziąć arc sin odpowiednich dwóch boków i sprawdzić czy się zgadza z wartością kąta 30 lub 60 stopni ...
Awatar użytkownika
angel-of-fate
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 25 paź 2007, o 19:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: WuWuA
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 8 razy

dwa okręgi

Post autor: angel-of-fate »

niewiem jak to matematycznie udowodnic ale wiem ocb
te katy maja takie miary gdyz oba koła sa przystajace
styczna zawsze jest po katem 90
gdyby przesunac wierzchołek kata w pkt A na jakis punkt obeczy okrągu okazaloby sie ze jest ta kat wpisany oparty na tym samym łuku co środkowy (ten przed przesunieciem) promienie sa rowne i dlatego w wyobrazni mozemy takjakby przesunac to -ale to w wyobrazni nie mam na to oliczen x+2x=90 x=30 2x=60
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

dwa okręgi

Post autor: kaszubki »

Ojejku, mi się najbardziej podoba ten pomysł z arcus sinusem
Przecież jeżeli poprowadzimy promień okręgu (tego na prawo) prostopadłego do stycznej, to trójkąt o wierzchołkach w środkach kół i punkcie styczności jest prostokątny i ma kąty 30, 60 i 90 stopni, gdyż przeciwprostokątna jest dwa razy dłuższa od jednej z przyprostokątnych i ma 16 cm.
ODPOWIEDZ