Wielokąt foremny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
anpb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 16 kwie 2009, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

Wielokąt foremny

Post autor: anpb »

W wielokącie foremnym K losujemy dwa spośród jego wierzchołków. Prawdopodobieństwo tego, że łączący je odcinek nie jest bokiem wielokąta K jest równe 2/3. jaki to wielokąt?

Wiem, że ma wyjść siedmiokąt, ale jak do tego należy dojść?
Potekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 110
Rejestracja: 2 gru 2007, o 12:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 35 razy

Wielokąt foremny

Post autor: Potekk »

załóżmy że \(\displaystyle{ n}\) - liczba wierzchołków
Wybierzmy sobie jeden wierzchołek, wtedy zostaje nam \(\displaystyle{ n-1}\) wierzchołków
Dokładnie 2 z n-1 wierzchołków będą tworzyć bok z naszym wybranym punktem , więc \(\displaystyle{ n-3}\) wierzchołków będą tworzyć przekątne. Zatem \(\displaystyle{ \frac{n-3}{n-1} = \frac{2}{3}}\) więc \(\displaystyle{ n =7}\)
anpb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 16 kwie 2009, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

Wielokąt foremny

Post autor: anpb »

Potekk pisze:załóżmy że \(\displaystyle{ n}\) - liczba wierzchołków
Wybierzmy sobie jeden wierzchołek, wtedy zostaje nam \(\displaystyle{ n-1}\) wierzchołków
Dokładnie 2 z n-1 wierzchołków będą tworzyć bok z naszym wybranym punktem , więc \(\displaystyle{ n-3}\) wierzchołków będą tworzyć przekątne. Zatem \(\displaystyle{ \frac{n-3}{n-1} = \frac{2}{3}}\) więc \(\displaystyle{ n =7}\)
O kurde, źle zrozumiałem treść zadania. Myślałem o tym, jako bryle - siedmiokącie foremnym, a przecież nawet taki nie istnieje.
ODPOWIEDZ