Problem z twierdzeniem Talesa

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
faust1002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 4 lis 2007, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kamienna Góra
Podziękował: 1 raz

Problem z twierdzeniem Talesa

Post autor: faust1002 »

No więc najkrócej. Mamy klasyczny rysunek do twierdzenia Talesa. Jak obliczyć długość odcinków leżących na prostych równoległych mając jedynie długość odcinków na prostych przecinających się (to znaczy na prostych nierównoległych). Pozdrawiam
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Problem z twierdzeniem Talesa

Post autor: Crizz »

Nie wiem, czy na pewno o to ci chodzi ale...

Niech O będzie wierzchołkiem kąta i niech jedna z prostych równoległych (ta bliżej O) przecina ramiona kąta w punktach \(\displaystyle{ A_{1},A_{2}}\), a druga z prostych równoległych w punktach \(\displaystyle{ B_{1},B_{2}}\). Wtedy zachodzi nie tylko klasyczny stosunek z twierdzenia Talesa, ale także \(\displaystyle{ \frac{OA_{1}}{OB_{1}}=\frac{A_{1}A_{2}}{B_{1}B_{2}}}\) i analogicznie \(\displaystyle{ \frac{OA_{2}}{OB_{2}}=\frac{A_{1}A_{2}}{B_{1}B_{2}}}\) (wynika to z podobieństwa trójkątów \(\displaystyle{ OA_{1}A_{2}}\) i \(\displaystyle{ OB_{1}B_{2}}\)).
faust1002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 4 lis 2007, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kamienna Góra
Podziękował: 1 raz

Problem z twierdzeniem Talesa

Post autor: faust1002 »

Tak wiem to wszystko. Tylko jak mając tylko odcinki \(\displaystyle{ OA_{1}}\), \(\displaystyle{ OA_{2}}\), \(\displaystyle{ OB_{1}}\), \(\displaystyle{ OB_{2}}\) mam obliczyć \(\displaystyle{ A_{1}A_{2}}\) i \(\displaystyle{ B_{1}B_{2}}\). Próbowałem ułożyć układ równań według związku, który podał Crizz, ale dostałem równanie tożsamościowe
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Problem z twierdzeniem Talesa

Post autor: Crizz »

Za mało jest danych do rozwiązania zadania.

O ile długości \(\displaystyle{ OA_{1},OA_{2},OB_{1},OB_{2}}\) spełniają równość z twierdzenia Talesa, to kąt między prostymi przecinającymi się może być dowolny i wówczas długości \(\displaystyle{ A_{1}A_{2},B_{1}B_{2}}\) nie są wyznaczone jednoznacznie.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Problem z twierdzeniem Talesa

Post autor: piasek101 »

faust1002 pisze:Tak wiem to wszystko. Tylko jak mając tylko odcinki \(\displaystyle{ OA_{1}}\), \(\displaystyle{ OA_{2}}\), \(\displaystyle{ OB_{1}}\), \(\displaystyle{ OB_{2}}\) mam obliczyć \(\displaystyle{ A_{1}A_{2}}\) i \(\displaystyle{ B_{1}B_{2}}\). Próbowałem ułożyć układ równań według związku, który podał Crizz, ale dostałem równanie tożsamościowe
Musisz mieć dany jeden z równoległych, skoro tego nie masz to kiszka.
ODPOWIEDZ