jak obliczyc pola tych figur

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
kicia123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 14 sty 2009, o 17:48

jak obliczyc pola tych figur

Post autor: kicia123 »

jak obliczyc pola tych figur na dale podaje link, nie mam wszystkich wiadomych aby podstawic do wzoru i prosze o pomoc jak je wyliczyc
Awatar użytkownika
mat3j86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 29 mar 2009, o 13:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 40 razy

jak obliczyc pola tych figur

Post autor: mat3j86 »

1.
Jeżeli to nie jest trójkąt równoboczny to nie mam zielonego pojęcia:) Pole trójkąta równobocznego \(\displaystyle{ P= \frac{a ^{2} \sqrt{3} }{4}}\)
2.
Dłuższy bok oznacz x, krótszy y. \(\displaystyle{ P=x \cdot y}\)
\(\displaystyle{ sin60= \frac{x}{10}}\)
\(\displaystyle{ x=10 \cdot \frac{ \sqrt{3} }{2}}\)
\(\displaystyle{ cos60= \frac{y}{10}}\)
\(\displaystyle{ y=10 \cdot \frac{1}{2}}\)
3.
Aż mi głupio ale nie wiem:) a teraz nie mam za bardzo czasu:) Czy aby na pewno są podane tu wszystkie dane?
4.
\(\displaystyle{ P= \frac{1}{2} (a+b) \cdot h}\), gdzie \(\displaystyle{ a,b}\) to podstawy, \(\displaystyle{ h}\) to wysokość. Masz jedną podstawę oraz wysokość, drugą podstawę wyliczysz następująco
\(\displaystyle{ \sqrt{5 ^{2} -3 ^{2} } \cdot 2+4}\).

\(\displaystyle{ \sqrt{5 ^{2} -3^{2}}\) to wychodzi z twierdzenia pitagorasa, pomnożyliśmy przez dwa bo są dwa takie odcinki.
kicia123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 14 sty 2009, o 17:48

jak obliczyc pola tych figur

Post autor: kicia123 »

1) tak to jest trojkat rownoboczny a co mam podstawic do a w tym wzorze?

3)tak wszystke podalam dane. tez sama nie wiem jak to zrobic?


4) a w 4 nie rozumiem to jakie liczby mam teraz podstawic pod ten wzór u góry co podales mi
Awatar użytkownika
mat3j86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 29 mar 2009, o 13:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 40 razy

jak obliczyc pola tych figur

Post autor: mat3j86 »

1. Za a podstawiasz bok trójkąta.
4. wysokość masz podaną 3, podstawa 4, druga podstawa z wyliczeń tego \(\displaystyle{ \sqrt{5 ^{2} -3 ^{2} } \cdot 2+4}\) wzór\(\displaystyle{ P= \frac{1}{2} (a+b) \cdot h}\), gdzie a,b to podstawy, h to wysokość.
3. Jeżeli 10 to byłby ten drugi bok (czyli ten krótszy na rysunku) to już prędzej coś by się może wymyśliło
ODPOWIEDZ