Figury geometryczne

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
enjoy93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 18 sty 2009, o 10:05
Podziękował: 10 razy

Figury geometryczne

Post autor: enjoy93 »

Elo, mam dwa zadanie z czego jedno zrobiłem i chciałbym dać do sprawdzenia, a drugie nie bardzo mi idzie, dlatego chciałbym prosić o pomoc. No, ale nie będę przedłużał. Oto zadania:

1. Robotnik wykopał rów o głębokości 1,5m i długości 12m, którego przekrój ma kształt trapezu równoramiennego o podstawach a=1m, b=2,5m. Ile jednakowych ciężarówek potrzeba na wywiezienie wykopanej ziemi, jeśli na ciężarówce mieści się 6\(\displaystyle{ m ^{3}}\) ziemi ?

Rozwiązanie: Wpierw liczymy pole trapezu i mi wyszło 2,625. Teraz mnożymy przez 12 i wychodzi 35,5 i na końcu dzielimy to przez 6 i w przybliżeniu wychodzi, że 5, a w sumie 6 ciężarówek. Dobrze ?

2. W graniastosłupie prawidłowym trójkątnym pole powierzchni bocznej wyraża się taką samą liczbą jak suma pól obu podstaw. Oblicz objętość tego graniastosłupa, jeśli krawędź podstawy ma długość \(\displaystyle{ 2 \sqrt{3}}\).
Awatar użytkownika
yette
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2009, o 22:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nysa/wrocław
Pomógł: 10 razy

Figury geometryczne

Post autor: yette »

Pierwsze dobrze, tylko że 31,5. Ale to pewnie tylko źle przepisałeś wynik.

2.Wiemy, że

\(\displaystyle{ P _{b} =2P _{p}}\)

czyli stosując wzór na pole trójkąta równobocznego

\(\displaystyle{ P=\frac{a ^{2} \cdot \sqrt{3} }{4}}\)

otrzymujemy

\(\displaystyle{ 3 \cdot 2 \sqrt{3} \cdot h=2 \cdot \frac{ \left( 2 \sqrt{3} \right) ^{2} \cdot \sqrt{3} }{4}}\)

Obliczamy h, a potem objętość ze wzoru.
enjoy93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 18 sty 2009, o 10:05
Podziękował: 10 razy

Figury geometryczne

Post autor: enjoy93 »

Dziękuje. Wszystko ładnie wyszło. W pierwszym rzeczywiście pomyłka, sry. Co do drugiego h wyszło mi równe 1 i potem na końcu objętość wyniosła \(\displaystyle{ 3 \sqrt{3}}\), czyli w porządku. Jeszcze raz thx.
ODPOWIEDZ