Zadania z inwersji

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Zadania z inwersji

Post autor: neworder »

Zna ktoś może jakieś ciekawe zadania do zrobienia na inwersję?

Pozwoliłem sobie przenieść, bo tutaj większa szansa, że ktoś da sensowne odpowiedzi (inwersja to nie tylko trójkąty, a poza tym z trójkątami raczej nie będzie ciekawych zadań) - DEXiu
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Zadania z inwersji

Post autor: DEXiu »

Korzystając z inwersji wykaż uogólnione twierdzenie Ptolemeusza: \(\displaystyle{ |AB|\cdot|CD|+|AD|\cdot|BC|\geq|AC|\cdot|BD|}\), gdzie A, B, C, D są wierzchołkami czworokąta, i że równość zachodzi wtw. gdy na tym czworokącie można opisać okrąg.

Nie wiem czy to jest dla ciebie "ciekawe zadanie", czy standard, ale może się przyda
Awatar użytkownika
Tomasz Rużycki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2970
Rejestracja: 8 paź 2004, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kraków
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 293 razy

Zadania z inwersji

Post autor: Tomasz Rużycki »

Punkt \(\displaystyle{ R}\) należy do okręgu \(\displaystyle{ O}\), \(\displaystyle{ U}\) to jego rzut na średnicę \(\displaystyle{ PQ}\). Okrąg o średnicy \(\displaystyle{ UR}\) przecina okręgi o średnicach \(\displaystyle{ PU}\) i \(\displaystyle{ UQ}\) odpowiednio w punktach \(\displaystyle{ S}\) i \(\displaystyle{ T}\). Udowodnij, że trójki punków \(\displaystyle{ P,S,R}\) oraz \(\displaystyle{ Q,T,R}\) są współliniowe.
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Zadania z inwersji

Post autor: neworder »

Dzięki. A propos zadanka Tomka - czy mógłbyś podać jego rozwiązanie? Bo robię i coś mi się wydaje, że coś schrzaniłem przy inwersji, tylko nie wiem co.
Awatar użytkownika
Tomasz Rużycki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2970
Rejestracja: 8 paź 2004, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kraków
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 293 razy

Zadania z inwersji

Post autor: Tomasz Rużycki »

Nie chce mi się pisać całego, zastosuj inwersję względem \(\displaystyle{ U}\)
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Zadania z inwersji

Post autor: neworder »

Ok, dzięki, jakoś sobie poradziłem. Ma ktoś jeszcze zadanka?
Awatar użytkownika
Tomasz Rużycki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2970
Rejestracja: 8 paź 2004, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kraków
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 293 razy

Zadania z inwersji

Post autor: Tomasz Rużycki »

No widzisz. Udowodnij sobie wzór Eulera używając inwersji (odległość między środkami okręgu wpisanego a opisanego), nie pamiętam tego dowodu

Co do zadań, to idzie ładnie z inwersji:

Dany jest okrąg o środku \(\displaystyle{ O}\), punkt \(\displaystyle{ A}\) wewnątrz tego okręgu oraz cięciwa \(\displaystyle{ PQ}\), nie będąca średnicą, przechodząca przez \(\displaystyle{ A}\). Proste \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) są styczne do rozważanego okręgu odopwiednio w punktach \(\displaystyle{ P}\) i \(\displaystyle{ Q}\). Prosta \(\displaystyle{ l}\) przechodząca przez punkt \(\displaystyle{ A}\) i prostopadła do \(\displaystyle{ OA}\) przecina proste \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) odpowiednio w punktach \(\displaystyle{ K}\) i \(\displaystyle{ L}\). Wykazać, że \(\displaystyle{ |AK|=|AL|}\).
Awatar użytkownika
juzef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 890
Rejestracja: 29 cze 2005, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 66 razy

Zadania z inwersji

Post autor: juzef »

Danych jest \(\displaystyle{ n\geq 4}\) punktów, z których żadne trzy nie są współliniowe. Wykazać, że jeśli dowolny okrąg przechodzący przez trzy punkty przechodzi też przez czwarty, to wszystkie te punkty leżą na jednym okręgu.
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Zadania z inwersji

Post autor: neworder »

Dzięki. Takie pytanko jeszcze, jakby ktoś miał chwilę czasu się przyjrzeć - mam trójkąt ABC, okrąg wpisany styczny do boków BC,AC,AB odpowiednio w punktach D,E,F, oraz punkt X wewnątrz trójkąta taki, że okrąg wpisany w trójkąt BXC jest styczny do BC w punkcie D, a do BX i CX w punktach Y i Z. Wykazać, że czworokąt EFYZ można wpisać w okrąg. Po dokonaniu inwersji względem punktu D wyszło mi, że obrazy punktów E,F,Y i Z tworzą prostokąt, więc teza zadania jest prawdziwa. Czy to poprawny wynik? (pytam, bo coś gładko poszło w porównaniu z "firmowym" rozwiązaniem)
Margaretta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 9 lip 2004, o 15:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Police

Zadania z inwersji

Post autor: Margaretta »

Dany jest okrąg o środku \(\displaystyle{ O}\), punkt \(\displaystyle{ A}\) wewnątrz tego okręgu oraz cięciwa \(\displaystyle{ PQ}\), nie będąca średnicą, przechodząca przez \(\displaystyle{ A}\). Proste \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) są styczne do rozważanego okręgu odopwiednio w punktach \(\displaystyle{ P}\) i \(\displaystyle{ Q}\). Prosta \(\displaystyle{ l}\) przechodząca przez punkt \(\displaystyle{ A}\) i prostopadła do \(\displaystyle{ OA}\) przecina proste \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) odpowiednio w punktach \(\displaystyle{ K}\) i \(\displaystyle{ L}\). Wykazać, że \(\displaystyle{ |AK|=|AL|}\).[/quote]

Hej, czy ktos czyta stare posty i chciałby dac jakąs podpowiedź do tego zadania? ;/ jaki wziać okrąg inwersji?
Pozdrawiam
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Zadania z inwersji

Post autor: patry93 »

Również odkopię troszkę.
DEXiu pisze:Korzystając z inwersji wykaż uogólnione twierdzenie Ptolemeusza: \(\displaystyle{ |AB|\cdot|CD|+|AD|\cdot|BC|\geq|AC|\cdot|BD|}\), gdzie A, B, C, D są wierzchołkami czworokąta, i że równość zachodzi wtw. gdy na tym czworokącie można opisać okrąg.

Nie wiem czy to jest dla ciebie "ciekawe zadanie", czy standard, ale może się przyda
Czy można prosić o wskazówkę?
ODPOWIEDZ