trapezy i czworokąty, obwód itp

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Susanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 7 sty 2009, o 08:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

trapezy i czworokąty, obwód itp

Post autor: Susanna »

Zad 1
Obwód trapezu równoramiennego wynosi 100 cm, a długość ramienia trapezu równa się
długości odcinka łączącego środki ramion trapezu. Oblicz długośc ramienia

wzór na długość odcinka łączącego środki ramion trapezu: d=(a-b) kpodzielić na 2

Zad 2
Kawałek czworokątnego materiału o obwodzie 3 m przecięto wzdłuż jednej z jego
przekątnych. Powstały 2 chusty w kształcie trójkąta równoramiennego, jedna o obwodzie
1,8 m i druga o obwodzie 2,8 m. Linia rozcięcia stanowi podstawę pierwszego trójkąta, a
dla drugiego jest ramieniem. Wyznacz wymiary obu tych chust.-- 19 marca 2009, 18:56 --przepraszam, poprawa d=(a+b) podzielić na 2 na zły wzór spojrzałam
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

trapezy i czworokąty, obwód itp

Post autor: Chromosom »

1. Istnieje nieskończenie wiele takich trapezów. Każdy trapez o długości ramienia 25 oraz ramionach a, b, które spełniają równanie:
\(\displaystyle{ a+b=50}\)
spełnia warunki zadania, gdyż obwód takiego trapezu wynosi 100, a długość odcinka łączącego środki ramion wynosi 25. Ramię musi mieć długość 25, gdyż przy każdej innej długości obwód jest inny niż 100.

2. Bez rysunku będzie trudniej, ale da się zrobić. Dwa trójkąty przystają do siebie bokiem a, obwód czworokąta składa się z dwóch boków b (ramion pierwszego trójkąta), boku a (ramiona drugiego trójkąta) i c (podstawy drugiego trójkąta). Układ równań:
\(\displaystyle{ \begin{cases} 2b+a+c=3 \\ 2b+a=1,8 \\ 2a+c=2,8 \end{cases}}\)
Wydaje mi się, że dalej sobie poradzisz. Jeśli masz problemy, pytaj.
Susanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 7 sty 2009, o 08:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

trapezy i czworokąty, obwód itp

Post autor: Susanna »

Myślę, że z układem równań sobie poradzę, dzięki ;D
ODPOWIEDZ