Kwadrat, długośc boku.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
szachista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 6 mar 2009, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kwadrat, długośc boku.

Post autor: szachista »

Witam,
mam ciekawe zadanko z planimetrii, ale nie mogę wpaść na pomysł jak je zrobić.
Załączam obrazek, który przedstawia kwadrat o boku x, w którym znajduje się kawałek okręgu (1/4- tak myślę). Do tego łuku a także do ścian bocznych przystaje mały okrąg o polu \(\displaystyle{ \pi}\) . W zadaniu trzeba obliczyć x, czyli bok kwadratu.
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
slawolmat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2009, o 13:41
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 1 raz

Kwadrat, długośc boku.

Post autor: slawolmat »

Przekątna tego kwadratu ma długość \(\displaystyle{ \ x \sqrt{2}}\), ale ma też długość \(\displaystyle{ \ x + 1 + \sqrt{2}}\) ,bo \(\displaystyle{ \ x}\) to promień dużego okręgu, \(\displaystyle{ \ 1}\) to promień małego okręgu, a \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) obliczony z kwadratu o boku \(\displaystyle{ 1}\) (w tym przypadku mały promień).
Trzeba zatem rozwiązać równanie: \(\displaystyle{ \\x + 1 + \sqrt{2}=x \sqrt{2}}\), co daje wynik \(\displaystyle{ \\x = 3+2 \sqrt{2}}\)
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Kwadrat, długośc boku.

Post autor: Sherlock »


Można też tak, trójkąt prostokątny z czerwoną obwódką jest podobny do żółtego trójkąta prostokątnego zatem:
\(\displaystyle{ \frac{x \sqrt{2} }{x} = \frac{x+1}{x-1}}\)
co daje wynik podany przez slawolmat
Ostatnio zmieniony 11 mar 2009, o 17:07 przez Sherlock, łącznie zmieniany 1 raz.
szachista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 6 mar 2009, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kwadrat, długośc boku.

Post autor: szachista »

Slawolmat już nie ważne, dzięki za pomoc, ale skorzystam ze sposobu Sherlocka, któremu też dziękuje.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Kwadrat, długośc boku.

Post autor: Sherlock »

uzupełniłem swój rysunek, myślę, że już wszystko jasne, chodzi o ten zielony kwadrat (jego bok to \(\displaystyle{ 1}\) a przekątna \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) )
szachista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 6 mar 2009, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kwadrat, długośc boku.

Post autor: szachista »

Sherlock a mógłbyś rozpisać te wymnożenie na krzyż bo nie coś nie chce wyjść ten prawidłowy wynik.
A może liczysz to jakoś inaczej?

-- 11 mar 2009, o 17:46 --

Juz nie trzeba,
ODPOWIEDZ