Miara kąta x

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Rafador
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 27 sie 2008, o 16:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

Miara kąta x

Post autor: Rafador »

Na rysunku naszkicowano trasę biegu na orientację, który rozegrano w pasie lasu między dwiema równoległymi drogami. Jaka jest miara kąta x?

PS Chodzi mi tu o zastosowanie własności trójkątów + katy odpowiadające, naprzemianległe itd. bo do rozwiązania z czworokątem doszedłem .

LadyM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 18:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: centrum
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 7 razy

Miara kąta x

Post autor: LadyM »

wystarczy przedłużyć półprostą, która jest przy kącie o miarze 50 stopni i wtedy ładnie powstanie nam czworokąt, w którym to będą dwa kąty "alfa" oraz kąty o miarze 130stopni i 50 stopni
zatem

alfa=[360-(130+80)]:2=75 stopni
Rafador
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 27 sie 2008, o 16:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

Miara kąta x

Post autor: Rafador »

wystarczy przedłużyć półprostą, która jest przy kącie o miarze 50 stopni i wtedy ładnie powstanie nam czworokąt, w którym to będą dwa kąty "alfa" oraz kąty o miarze 130stopni i 50 stopni
zatem
Czytaj posty do końca
Rafador pisze:PS Chodzi mi tu o zastosowanie własności trójkątów + katy odpowiadające, naprzemianległe itd. bo do rozwiązania z czworokątem doszedłem .
LadyM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 18:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: centrum
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 7 razy

Miara kąta x

Post autor: LadyM »

przeczytałam do końca i będzie tam zastosowanie z kątem odpowiadającym, więc nie widzę problemów jeśli tego nie widzisz- zrobię rysunek pomocniczy ;]
Rafador
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 27 sie 2008, o 16:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

Miara kąta x

Post autor: Rafador »

przeczytałam do końca i będzie tam zastosowanie z kątem odpowiadającym, więc nie widzę problemów jeśli tego nie widzisz- zrobię rysunek pomocniczy ;]
Dzięki, nie potrzeba pisałem przecież, że doszedłem do czworokąta .

Zapytam inaczej... Jak byś rozwiązała to zadanie gdybyś nie wiedziała, że w 4-kącie jest 360 stopni ?
ODPOWIEDZ