Trapez równoramienny opisany na okręgu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
blondynaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 17 paź 2008, o 11:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Trapez równoramienny opisany na okręgu

Post autor: blondynaaa »

Dany jest trapez równoramienny opisany na okręgu:
A. oblicz długość przekątnej trapezu, gdy kąt ostry trapezu jest równy pi/6, a suma długości podstaw równa jest 8cm;
B. pole trapezu wynosi \(\displaystyle{ 20 cm^2}\), promień okręgu wpisanego ma długość 2cm, oblicz długości podstaw trapezu;
C. wykaż, że kwadrat średnicy okręgu wpisanego w ten trapez jest równy iloczynowi długości podstaw.
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

Trapez równoramienny opisany na okręgu

Post autor: silvaran »

Wskazówka, aby dało się wpisać w trapez okrąg sumy przeciwległych boków muszą być równe sobie, w tym wypadku podstawy oraz ramiona. a skoro suma podstaw wynosi 8, to suma ramion też, czyli każde ramię ma po 4cm skoro mamy podany kąt, to z funkcji tryg policzymy sobie podstawy no i przekątne to pryszcz ;P
do B) skoro wpisano okrąg o promieniu 2, to wysokość trapezu jest równa 4cm

popróbuj sam, a jak sobie nie poradzisz dalej, to pisz
blondynaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 17 paź 2008, o 11:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Trapez równoramienny opisany na okręgu

Post autor: blondynaaa »

w podpunkcie A. wyszło mi, że przekątna ma długość 12,5cm przy założeniu, że \(\displaystyle{ \sqrt{32}=5,7}\), a \(\displaystyle{ \sqrt{3}=1,7}\) czy to jest dobrze?

co do B. też do tego doszłam, ale jedna z podstaw wychodzi mi ujemna, więęc na bank mam coś nie tak i nie umiem dalej ruuszyć (
ODPOWIEDZ