czworokąt-obwod

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
rafal1400
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 23 paź 2008, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom

czworokąt-obwod

Post autor: rafal1400 »

ok ale nie rozumiem wcześniejszego zapisu i jak wyznaczyc przekątne
Mikolaj9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 19 gru 2008, o 15:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 62 razy

czworokąt-obwod

Post autor: Mikolaj9 »

Jedna przekątna to z, a druga 26-z

20+40-2(26-z)=30+50-2*z
8-2z=80+2z
4z=72
z=18

20+40 to suma obwodu i podwojonej przekątnej, więc jeśli odejmiemy od niej odpowiednią przekątną x2, otrzymamy obwód, a odpowiednia przekątna to 26-z, czyli 8, bo takiej użyliśmy w równaniu, a więc

60-16= szukany obwód
rafal1400
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 23 paź 2008, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom

czworokąt-obwod

Post autor: rafal1400 »

kurcze ale tłuk ze mnie! nie zroumiem tego zadania, w ogole nie wiem co do czego a te przekatne to masakra
Dejlan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 15:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

czworokąt-obwod

Post autor: Dejlan »

W odpowiedziach w książce jest błąd, napisanie jest 34 ale to niemożliwe!
Zrobiłam zadanie 44 i nie ma innego wyjścia.
rafal1400: wiem że to stare zadanie ale może komuś pomoże to wyjaśnienie, a czasem warto coś zrozumieć po latach tak dla satysfakcji:
trzeba sobie wyobrazić jak czworobok dzieli przekątnymi na dwa trójkąty, boki tworzą obwód, trójkąty są cztery dwa dzielony jedną przekątną i dwa dzielone drugą przekątną, odejmujesz przekątne, jak to zrobić? więc wracając do trójkątów odejmujesz właśnie przekątne tych trójkątów! jeśli dwie równają się 26 cm to jedna musi się równać 26- ta druga, działasz cały czas na jednym czworoboku więc równania trójkątów są sobie równe, więc porównujesz i masz dwie niewiadome, podstawiasz i masz jedną niewiadomą, teraz to już tylko sprawa dodawania i odejmowania
to tak bez cyferek, narysuj to sobie, rysunek to podstawa!
ODPOWIEDZ