Równe pola czworokątów

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Grel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 sty 2009, o 21:27

Równe pola czworokątów

Post autor: Grel »

Środki boków dwóch czworokątów wypukłych pokrywają się. Wykazać, że pola tych czworokątów są równe.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Równe pola czworokątów

Post autor: piasek101 »

Wykaż (Tales, albo podobieństwo), że pole czworokąta powstałego z połączenia środków boków innego jest połową pola tego większego.
Alicja91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 sty 2009, o 18:58

Równe pola czworokątów

Post autor: Alicja91 »

Grel pisze:Środki boków dwóch czworokątów wypukłych pokrywają się. Wykazać, że pola tych czworokątów są równe.
wg. mnie jeżeli środki boków dwóch czworokątów wypukłych pokrywają się tzn. że jeden musi być na drugim, gdyż nie da się (wg. mnie może się mylę) narysować dwóch czworokątów inaczej. Wtedy oba pola są równe.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

Równe pola czworokątów

Post autor: tkrass »

przeprowadz dowolna inna prosta przez jeden z tych srodkow, wybierz dlugosc odcinka i caly czworokat nowy bedziesz miala ustalony...
Alicja91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 sty 2009, o 18:58

Równe pola czworokątów

Post autor: Alicja91 »

piasek101 pisze:Wykaż (Tales, albo podobieństwo), że pole czworokąta powstałego z połączenia środków boków innego jest połową pola tego większego.
Musi być tales bądź podobieństwo?? Ja bym to zrobiła na podstawie kwadratu. Przykładowa długość boku a=5cm. Wyliczamy w ten sposób pole większej figury.
Następnie te długości boków posłużą jako przekątne powstałej mniejszej figury i obliczyć pole.
Wtedy uzyskamy żądany wynik

Mam nadzieję, że w miarę logicznie przedstawiłam mój tok myślenia
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

Równe pola czworokątów

Post autor: tkrass »

niestety rozwiązanie na przykładzie przypadku szczególnego nie załatwia sprawy...
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Równe pola czworokątów

Post autor: piasek101 »

Alicja91 pisze:wg. mnie jeżeli środki boków dwóch czworokątów wypukłych pokrywają się tzn. że jeden musi być na drugim, gdyż nie da się (wg. mnie może się mylę) narysować dwóch czworokątów inaczej. Wtedy oba pola są równe.
Zdecydowanie muszę temu zaprzeczyć.

Co do zadania - dodam, że pole czworokąta powstałego po odpowiednim połączeniu środków boków innego (wypukłego) jest połową pola tego większego - do udowodnienia tak jak podpowiadałem.
ODPOWIEDZ