Niby proste, ale daje do myślenia, okrąg i cięciwa

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
m!kru$
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 sty 2009, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Niby proste, ale daje do myślenia, okrąg i cięciwa

Post autor: m!kru$ »

Witam,

Mam problem z takim zadaniem

Mamy okrąg na którym jest punkt. Z tego punktu wychodzą dwie cięciwy. Jedna o długości 2 sqrt{2} a druga 2 sqrt{3}

Mam obliczyć długość okręgu. Niby zadanie proste ale zabiera mi kolejną godzinę Nie mam pojęcia jak obliczyć promień tego koła :/ może pomożecie.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Niby proste, ale daje do myślenia, okrąg i cięciwa

Post autor: Swistak »

Za mało danych.
Jedyne co można stwierdzić na temat promienia, to to, że \(\displaystyle{ r \sqrt{3}}\) Dla dowolnego r spełniającego ten warunek można poprowadzić dwie cięciwy o danych długościach, więc aby dokładnie obliczyć promień potrzebne są jeszcze jakieś dane.
m!kru$
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 sty 2009, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Niby proste, ale daje do myślenia, okrąg i cięciwa

Post autor: m!kru$ »

też tak myślę ale w książce tylko to mam podane :/ więc myślałem o kilku przypadkach rozwiązania, środek okręgu znajduje się wewnątrz, na zewnątrz, srodek zawiera się w jednej z cięciw (średnica) lub że kąt między cięciwami jest kątem prostym.

edit:

dwa z tych przypadkow obliczylem bo sa banalne mowie tutaj o przypadku gdy kat miedzy cieciwymi jest katem prostym i gdy jedna z cieciw jest srednica. Do reszty poprostu jest za malo danych. Jest to zadanie z poziomu gimnazjum 3 klasy. Niestety siostra nic nie mowila ze w klasie nauczycielka zrobila rysunek wlasnie z przypadkiem gdy wystepuje miedzy cieciwymi kat prosty. Jednak chcialem wyjsc dalej i zobaczyc czy da sie to wyliczyc. Niestety nawet student czasem musi sie poradzic
Ostatnio zmieniony 7 sty 2009, o 21:04 przez m!kru$, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Niby proste, ale daje do myślenia, okrąg i cięciwa

Post autor: Swistak »

Bez dodatkowej danej jestem przekonany, że w tym zadaniu się nic nie wskóra poza tą nierównościa, którą wcześniej podałem.
ODPOWIEDZ