Lemat o okręgach

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Altair33
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 lip 2021, o 19:33
Płeć: Mężczyzna
wiek: 17
Podziękował: 2 razy

Lemat o okręgach

Post autor: Altair33 »

W książce "Euclidean Geometry in Mathematical Olympiads" spotkałem się z następującym lematem, jednak wydaje mi się, że niepoprawnie go rozumiem:
Lemma 2.13 (Finding Coaxial Circles). Three distinct circles \(\displaystyle{ Ω_{1}}\), \(\displaystyle{ Ω_{2}}\), \(\displaystyle{ Ω_{3}}\) pass through
a point \(\displaystyle{ X}\). Then their centers are collinear if and only if they share a second common point.
No bo gdyby wziąć trzy okręgi takie, że każde dwa są względem siebie styczne wewnętrznie w punkcie \(\displaystyle{ X}\), to mamy trzy okręgi przechodzące przez jeden punkt, których środki leżą na jednej prostej, a które - wbrew lematowi - nie mają drugiego punktu wspólnego dla wszystkich ich trzech? Czy tu może po prostu chodzić o to, że w domyśle traktujemy taki przypadek jako zdegenerowany, w którym dwa punkty przecięcia wspólne dla każdej pary okręgów "schodzą się" do jednego punktu styczności czy to ja jestem dzisiaj jakiś nieprzytomny? xD
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Lemat o okręgach

Post autor: matmatmm »

Według mnie masz zupełną rację. Lemat jest nieprawdziwy. Staje się prawdziwy np. przy dodatkowym założeniu, że \(\displaystyle{ \Omega_1, \Omega_2}\) nie są styczne.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10217
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Lemat o okręgach

Post autor: Dasio11 »

W geometrii algebraicznej punkt przecięcia dwóch krzywych uważa się za wielokrotny, jeśli krzywe są w tym punkcie styczne (idea podobna jak dla zer wielokrotnych wielomianu) - może taką interpretację zakłada lemat?
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Lemat o okręgach

Post autor: Bran »

Dasio11 pisze: 8 lip 2021, o 22:25 W geometrii algebraicznej punkt przecięcia dwóch krzywych uważa się za wielokrotny, jeśli krzywe są w tym punkcie styczne (idea podobna jak dla zer wielokrotnych wielomianu) - może taką interpretację zakłada lemat?
Ilukrotny wówczas ten punkt jest?
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10217
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Lemat o okręgach

Post autor: Dasio11 »

Mając konkretne krzywe można to wyliczyć z definicji, której nie przytoczyłem, bo jest nieistotna - podałem tylko (potencjalnie) istotną dla tego wątku jej własność.
ODPOWIEDZ