Konstrukcje wielokątów foremnych

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
agnieszkax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2008, o 17:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Konstrukcje wielokątów foremnych

Post autor: agnieszkax »

Dostałam za zadanie narysować wielokąty foremne i podpisać wszystkie czynności, które wykonałam. Ma być to trójkąt równoboczny, trójkąt prostokątny, trójkąt ostrokątny, pięciokąt formeny, sześciokąt foremny.
I kompletnie nie wiem, jak się za to zabrać. Będę bardzo wdzięczna, jeśli ktoś udzieliłby mi jakiejkolwiek pomocy.
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Konstrukcje wielokątów foremnych

Post autor: klaustrofob »

używaj gugli!

trójkąt równoboczny: bierzesz odcinek. wbijasz nóżkę cyrkla w jeden koniec, jako rozwartość bierzesz długość odcinka. zataczasz okrąg. wbijasz nóżkę w drugi koniec, nie zmieniasz rozwartości. zataczasz okrąg. przecina się on z już narysowanym okręgiem w dwóch punktach. wybierasz dowolny z tych punktów. łączysz z końcami odcinka - masz tr. równob.

trójkąt prostokątny nie jest wielokątem foremnym. trójkąt ostrokątny też nie (chyba, że jest równoboczny).

pięciokąt foremny to nie w gwizdek dmuchał, ale zobacz tu: https://www.matematyka.pl/viewtopic.php?t=2692

sześciokąt - narysuj okrąg dowolnym promieniem. nie zmieniaj rozwartości cyrkla - wbij nóżkę gdziekolwiek na okręgu. odkładaj kolejno rozwartość cyrkla na okręgu - dokładnie sześć razy. otrzymasz wierzchołki sześciokąta foremnego.
ODPOWIEDZ