Historia matematyki - konstrukcje

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Historia matematyki - konstrukcje

Post autor: neworder »

Nie ma żadnego działu z historią matematyki, więc wrzucam tu.
Nie orientuje się ktoś z Was, dlaczego w starożytnej Grecji (mam na myśli Platona) uznano za dozwolone jedynie dwuwymiarowe konstrukcje z użyciem cyrkla i linijki, a konstrukcje trójwymiarowe lub z użyciem innych przyrządów (np. konchograf) uznano za "niedostojne" i "niematematyczne"?
Aura
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 300
Rejestracja: 4 maja 2005, o 17:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z xiężyca
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 14 razy

Historia matematyki - konstrukcje

Post autor: Aura »

W konstrukcjach geometrycznych nie chodzi w rzeczywistości o uzywanie cyrkla i linijki, a o posługiwanie się okręgiem i prostą. Geometria nie jest nauką o rusunkach na papierze, a o figurach na płaszczyźnie... A konstrukcje trójwymiarowe bazują na tych dwuwymiarowych...

Nie wiem co to jest konchograf i google też nie wie, ale to nie sztuka rozwiązać problem mając do tego specjalne narzędzia; sztuką jest pokazanie, że wystarczą najprostsze. A wydaje mi się, że starozytni Grecy kochali wręcz piekno i prostotę, zaś prosta i okrąg to dwie najbardziej podstawowe i "idealne" figury geometryczne Tymi skromnymi srodkami można zrobić wcale nie tak mało, jakby się mogło wydawać, ale oczywiście nie wszystko...
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Historia matematyki - konstrukcje

Post autor: neworder »

Zastanowiło mnie to w tym kontekście, że byłem na wykładzie Marka Kordosa o matematyce starożytnej i pokazał dwie konstrukcje (potrojenie kąta i podwojenie szcześcianu) z użyciem trójwymiaru i konchografu, prawdopodobnie znane już starożytnym, którzy mimo tego uznali je za, cytuję, "niedostojne".
ODPOWIEDZ