Skonstruuj trapez.

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Awatar użytkownika
Ag5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 18 gru 2007, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 4 razy

Skonstruuj trapez.

Post autor: Ag5 »

Zbuduj trapez, jeśli są dane jego cztery boki.

Jak to zrobić?

Wskazówka z książki, której nie mogę zrozumieć:
niech szukanym trapezem będzie trapez ABCD o podstawach AB i CD. Poprowadźmy przez wierzchołek C prostą k||AD i przecinającą AB w punkcie E. Wówczas możemy zbudować trójkąt BCE, bo znamy jego trzy boki.
A we wskazówce nie rozumiem tego, jak mogę wyznaczyć prostą równoległą do AD i przecinającą AB. Czy nie jest do tego potrzebna znajomość kąta BAD?
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Skonstruuj trapez.

Post autor: DEXiu »

Zrób sobie rysunek pomocniczy to zrozumiesz o co chodziło autorom wskazówki. Do skonstruowania prostej równoległej do danej żadna znajomość kątów nie jest potrzebna. Jeśli zrobisz jak w tej wskazówce otrzymasz trójkąt BCE, w którym BC i CE są bokami bezpośrednio danymi, a EC jest różnicą dwóch pozostałych boków (podstaw).
bosz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 22 sty 2008, o 19:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Edinburgh
Pomógł: 14 razy

Skonstruuj trapez.

Post autor: bosz »

Wg mnie ta wskazówka to niepotrzebne zagmatwanie sprawy.

Co to znaczy dane boki ? jesli są to dane wektorowo boki to nie ma zadania.. dokladasz kolejno i masz.

Jeśli są to długości boków i wiesz ktore są podstawy to :

Jesli masz podstawy i AB > CD to konstruujesz odcinek gługości AB - CD i oznaczasz go AX
potem trójkąt o bokach długości AX BC i DA ipodstawie AX jego wierzcholek oznaczasz jako C
teraz wystarczy na prosrej przechodzacej przez AX wyznaczyc odcinek dlugosci AB tak by X byl pomiedzy A i B i przesunac rownolegle bok XC tak, by punkt X trafil do B..
i juz
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Skonstruuj trapez.

Post autor: DEXiu »

bosz ==> Wskazówka została tak sformułowana chyba po to, aby rozwiązujący to zadanie uczeń wiedział (albo raczej sam wymyślił) skąd się wzięło to, co Ty napisałeś, a nie ślepo powielił schemat. Sam dostałem w podstawówce identyczne zadanie i się z nim sporo męczyłem, ale dzięki temu teraz już wiem jak to rozwiązać.
Awatar użytkownika
Ag5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 18 gru 2007, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 4 razy

Skonstruuj trapez.

Post autor: Ag5 »

DEXiu, bosz, dziękuję.

To, że do wyznaczenie proste równoległej nie muszę mieć żadnych kątów to wiem , a we wskazówce wprowadzało mnie w błąd sformułowanie:
przecinającą AB w punkcie E
Myślałem, że skoro prosta równoległa do AD ma przecinać odcinek AB w punkcie E to ten odcinek (AB) musi już być (narysowany), żeby było co przecinać, a więc jeśli mam już odcinek AD i AB to po co ta wskazówka jak co za problem odmierzyć cyrklem odległości i dorysować brakujące boki.

Dodam, że teraz już zrozumiałem (przynajmniej tak mi sie wydaje), co autor miał na myśli i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ