Konstrukcja trapezu z czterech dowolnych odcinków

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
rafalek1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 8 sty 2005, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Barczewo

Konstrukcja trapezu z czterech dowolnych odcinków

Post autor: rafalek1 »

Witam!

Mam bardzo fajne zadanie, a mianowicie muszę skonstruować dowolny trapez z czterech dowolnych odcinków tzn. o dowolnej długości. Chodzi o konstrukcję. z góry dzieki
Awatar użytkownika
AG
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2005, o 19:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznań

Konstrukcja trapezu z czterech dowolnych odcinków

Post autor: AG »

mimo wszystko spróbuję:
bierzesz 2 odcinki, które chcesz obrać jako podstawy(czy jest jakieś ograniczenie, twierdzenie na temat boków trapezu, czy też mogą być obojętnie jakie, bo ja nic nie wiem)
zaznaczacz ten dłuższy z dwóch "podstaw" i "odejmij" od niego krótszy.
zostanie Ci taki odcineczek, który traktujesz jak podstawe trójkąta - bierzesz 2 niezużyte boki - ramiona - budujesz trójkąt
dokładnie tak samo robisz w drugą stronę, ale musisz uważac, by przy trójkącie ramiona zaznaczyć z dobrej strony(trójkąty powinny być przystające, a NIE odbite symetrycznie)
łączysz wierzchołki trójkąta i szlus-trapez gotowy
hmmm chyba to nie wygląda zbyt przejrzyście, w razie co postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wątpliwości
pozdrawiam
ag
rafalek1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 8 sty 2005, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Barczewo

Konstrukcja trapezu z czterech dowolnych odcinków

Post autor: rafalek1 »

dobra dzieki, a mam taka mała prosbe czy mogłbys mi to narysowac np. paincie tak zeby wszystko było widac. z góry dzieki.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Konstrukcja trapezu z czterech dowolnych odcinków

Post autor: Rogal »

Jedynym ograniczeniem jest tutaj nierówność trójkąta, z którego konstruujemy boki trapezu, więc nie mogą to być dowolne odcinki.
AndrzejS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwie 2005, o 11:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Konstrukcja trapezu z czterech dowolnych odcinków

Post autor: AndrzejS »

No to sprowadza się do tego, że jeśli a i b - podstawy trapeza, a c i d ramiona, to zależności między (a-b), c i d muszą być takie jak w trójkącie:
Suma dwóch najkrótszych musi być dłuższa od najdłuższego...
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Konstrukcja trapezu z czterech dowolnych odcinków

Post autor: florek177 »

Trapez o podstawach a i b gdzie a > b i ramionach c i d, można skonstruować z czterech dowolnych odcinków jeżeli między nimi spełniona jest zależność:

\(\displaystyle{ (a-b)^{2}>|c^{2}-d^{2}|\;}\)

jeżeli \(\displaystyle{ \;(a-b)^{2}=|c^{2}-d^{2}|\;}\) , to trapez jest prostokątny.

Konstrukcja:

na odcinku a - z obu jego końców - odkładamy odcinek b, a następnie konstruujemy dwa przystające trójkąty o podstawie ( a - b ) i ramionach c i d. Odległość między ich wierzchołkami jest równa b.

Te zależności wyliczyłem z warunku na to by trójkąt był ostrokątny. Jeżeli coś jest nie tak, proszę o wniesienie poprawek.
ODPOWIEDZ