MRM (Metoda rzutów Monge’a) - transfromacje

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Zozol720
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2017, o 19:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

MRM (Metoda rzutów Monge’a) - transfromacje

Post autor: Zozol720 »

W rzutach Monge’a dany jest odcinek \(\displaystyle{ AB}\), które rzuty nie są ani równoległe, ani prostopadłe do rzutni. Przyjmij trzecią rzutnię tak, żeby można było zobaczyć rzeczywiste wymiary odcinka.

Proszę o rozwiązanie tego zadania i wytłumaczenie mi tego, bo nie mogę sobie z tym poradzić.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2018, o 22:16 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie używaj Caps Locka.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 608 razy

Re: MRM (Metoda rzutów Monge’a) - transfromacje

Post autor: siwymech »



Rysujemy odcinek \(\displaystyle{ AB}\) w dwóch rzutach.
Szukamy rzeczywistej długości odcinka za pomocą trzeciej rzutni prostopadłej do rzutni poziomej i równoległej do odcinka \(\displaystyle{ AB}\).
Odkładamy na rzutni wysokości \(\displaystyle{ w}\) początku i końca odcinka.
Odcinek A "' B "' jest równy rzeczywistej długości odcinka \(\displaystyle{ AB}\)
Zozol720
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2017, o 19:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

MRM (Metoda rzutów Monge’a) - transfromacje

Post autor: Zozol720 »

Dziękuję za wytłumaczenie.
Czy dałoby się tak samo zrobić i wytłumaczyć moje wcześniejsze zadanie?
"W rzutach Monge’a zadany jest rzut poziomy dachu w postaci prostokąta A’B’C’D’ o długościach boków 10 cm i 4 cm, zorientowanych po kątem różnym od 90 stopni do osi x1,2. Wiedząc że jeden z boków leży na rzutni (pełni funkcję okapu), a połać dachu nachylona jest pod kątem 30 stopni do poziomu przyjmij trzecią rzutnię ustawioną prostopadle do połaci. Na podstawie rzutów A’’’,B’’’, C’’’, D’’’ wyznacz rzuty A', B', C', D”. Na czwartej rzutni, z widokiem połaci w wymiarach rzeczywistych, zaznacz prostokątny otwór na komin o wymiarach 0,4 cm 0,8 cm, podsunięty od górnego, lewego wierzchołka o 1 m, jak na rysunku poniżej. Pokaż obraz tego otworu na rzutni pi 2."
ODPOWIEDZ