Płaszczyzny geometria wykreślna

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
La Haine
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 mar 2016, o 22:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze

Płaszczyzny geometria wykreślna

Post autor: La Haine »

Witam
Czy mógłbym liczyć na jakąś odpowiedź albo link do materiałów/tematu które naprowadziłyby mnie na to jak poprawnie wykonać poniższe zadania :



Mam problemy z oznaczeniami, ogólna zasada jest mi stosunkowo znana.
Pozdrawiam
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Płaszczyzny geometria wykreślna

Post autor: kruszewski »

Jak nie papierowe to np. tu:

i przeze mnie bardzo polecany:
... -info.html
W.Kr.
La Haine
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 mar 2016, o 22:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze

Płaszczyzny geometria wykreślna

Post autor: La Haine »

Bardzo dziękuje, zaraz się przyjrzę.
Moderatorów proszę o nie zamykanie tematu, w razie gdybym miał jakieś wątpliwości, a takie znając życie się pojawią.
Pozdrawiam

-- 6 mar 2016, o 17:00 --

Mam pytanie, niezwiązane z tematem, ale nie chce specjalne zakładać kolejnego. Mianowicie :



Jak wyznaczyć zaznaczony czerwonym okręgiem punkt. Rozumiem, że resztę rzutuje się zgodnie z osią ale nie mam pojęcia jak wyznaczyć punkt 3. Dziękuje za pomoc-- 6 mar 2016, o 17:02 --Wyznaczyć go za pomocą cyrkla wbijając go w punkt 4 i odmierzając odległość na ścięciu stożka ?
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2430
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Płaszczyzny geometria wykreślna

Post autor: siwymech »

Opierajac się na przedstwionym rys. płaszczyzna pionowo rzutująca przecina stożek w elipsie, którą wyznaczają dwie osie . Rzutem pionowym elipsy jest odcinek A"B".
Odcinek ten jest dużą osią elipsy. Rzut poziomy jest elipsą. Jedną jej osią jest odcinek A'B'.
Trzeba wyznaczyć drugą oś elipsy(małą) na płaszczyźnie poziomej, w tym celu proponuję:
-wyznaczyć środek p.S( S", S') odcinka A"B", jako środek elipsy,
-poprowadzić przez rzut punktu S" płaszczyznę poziomą, która przecina stożek w okręgu.
-w płaszczyźnie poziomej przez rzut p. S' poprowadzić prostą s prostopadłą do rzutni pionowej- jednocześnie prostopadła do do dużej osi A'B',
- okrąg wykreślony z p.W' rzutu wierzchołka stożka przecina prostą s w dwóch punktach C'D', które określają- wyznaczają małą oś elipsy .
.................................
Tak plasterkując stożek- przecinając go płaszczyznami poziomymi uzyskamy dowolną liczbę punktów przekroju stożka- elipsy./Na rysunku pokazano , choć nie oznaczono wiele takich płaszczyzn/.
ODPOWIEDZ