Punkty przebicia

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
kiki321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2015, o 15:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Punkty przebicia

Post autor: kiki321 »

Witam z góry mówię, że ogólnie wiem jak się za to zabrać, jednak mam kilka wątpliwości do tego typu zadań.
Przykład zadania:

Moje pytania:
1.Robiąc zadanie poprowadziłem płaszczyzny przez boki RQ i DC, jednak wyszła jakaś totalna głupota, zrobiłem je od nowa i poprowadziłem przez RQ i PR stąd nasuwa mi się pytanie czy płaszczyzny prowadzone muszą leżeć na tej samej figurze?
2.Czy widoczność w takich zadaniach jest taka sama na poszczególnych odcinkach w rzucie 1 i 2?
3.Przy określaniu widoczności skąd wiedzieć która figura jest tą wystającą? Może jest jakiś sposób na określanie widoczności?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Punkty przebicia

Post autor: SlotaWoj »

  1. Nie rozumiem pytania. Jedna prosta należy do nieskończenie wielu płaszczyzn.
    Jeśli dwie proste się przecinają, to należą do jednej płaszczyzny.
    Odcinki \(\displaystyle{ QR}\) i \(\displaystyle{ PR}\) mają spólny punkt, więc leżą w jednej płaszczyźnie. Na tej płaszczyźnie będą leżały punkty, w którym odcinki \(\displaystyle{ QR}\) i \(\displaystyle{ PR}\) przebijają płaszczyznę równoległoboku \(\displaystyle{ ABCD}\)
  2. To zależy od wzajemnego usytuowania.
  3. Patrząc na rzuty i wnioskując: wyżej/niżej, bliżej/dalej, przed/za itp.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2430
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Punkty przebicia

Post autor: siwymech »

AU
AU
668d7d22e8362cf5med.jpg (58.01 KiB) Przejrzano 155 razy
Widoczność, niewidoczność punktu
\(\displaystyle{ }\) Odpowiadając na pytanie widoczności posłużę się rysunkami, które obrazują jak badać widoczność punktów, gdy rzuty punktów(\(\displaystyle{ A,B}\)) się pokrywają(są zjednoczone).

\(\displaystyle{ }\)Na rzutnię pionową patrzymy w kierunku strzałki(oka) \(\displaystyle{ k _{2}}\) i porównujemy głębokości punktów na rzutni poziomej, zaś na rzutnię poziomą w kierunki strzałki \(\displaystyle{ k _{1}}\) i porównujemy wysokości punktów na rzutni pionowej.
..........................................
Punkt \(\displaystyle{ B}\) widoczny. Punkt \(\displaystyle{ A}\) niewidoczny "zakryty" punktem \(\displaystyle{ B}\).
.........................................
Uwaga oczywista: prosta do zbiór punktów(widocznych lub niewidocznych).
ODPOWIEDZ