Skonstruować aksonometrię figury podanej w rzutach Monge'a

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
pawel_suzuki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2009, o 01:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: internet

Skonstruować aksonometrię figury podanej w rzutach Monge'a

Post autor: pawel_suzuki »

Witam wszystkich:)

Siedzę, myślę, kminię od dwóch dni i nie potrafię odnaleźć jasnego sposobu jak doprowadzić do samodzielnego rozwiązania zadania. Na załączonym obrazku znajduje się już rozwiązane zadanie, jednak nie przeze mnie. Czy mógłby ktoś wytłumaczyć mi krok po kroku jak wpisać dany rzut w sześcian? Czy jest jakiś jasny sposób wyznaczania punktów i rysowania linii, czy tutaj musi działać (jak mówią znajomi z roku) wyobraźnia i dedukcja. Jakoś używanie wyobraźni mi w tym przypadku nie służy:D

Oto rysunek z zadaniem:




Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam:)
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Skonstruować aksonometrię figury podanej w rzutach Monge'a

Post autor: kruszewski »

... tcZ96t5O7E
Na bocznym rzucie rysujemy aksonometrię odmierzając proporcjonalnie kolejne długości krawędzi. których końce są wierzchołkami ścian i powstałych z nich brył.
Na szkicu poszczególne krawędzie zaznaczone są odpowiednimi kolorami. Krawędzie nie widoczne w którymś z rzutów zaznaczono na rys.aksonometrycznym kolorem krawędzi przesłoniętej ale linią kropkowaną. Jasnym szarym kolorem zaznaczono prostopadłościan i linie pomocnicze. Czarnym zaś krawędzie prostopadłościanu które nie zostały naruszone operacją "wycinania".
Mam nadzieję, że trochę pomogłem.
W.Kr.
pawel_suzuki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2009, o 01:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: internet

Skonstruować aksonometrię figury podanej w rzutach Monge'a

Post autor: pawel_suzuki »

Przepraszam za brak odzewu, ale byłem w ostatnim czasie bardzo zajęty. Ja chyba jakoś ciężko kapujący jestem, bo nadal nie potrafię tego załapać. Potrafię z aksonometrii wyrysować rzuty monge'a ale nie potrafię na odwrót. Ogólny zarys zadania rozumiem, ale ja tego jakoś nie widzę. Analizuję rysunek Pana Kruszewskiego (za który oczywiście dziękuje), ale nie mogę znaleźć zasady rządzącej tym:/



Czy potrafiłby ktoś tak krok po kroku wyjaśnić, tak łopatologicznie, jak nanosić poszczególne linie?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Skonstruować aksonometrię figury podanej w rzutach Monge'a

Post autor: kruszewski »

Zasada jest taka, że:
1. Od czegoś trzeba zacząć, tym czymś jest rzut boczny widziany jako ściana.
2. Ustalić kierunek "patrzenia", inaczej trzecią oś.
3. Z wierzchołków figury rzutu bocznego poprowadzić proste ( cienko, by nie zaciemnić rysunku). Na tych prostych będą odkładane widziane na rzutach czołowym i górnym (tym widzianym pod czołowym) odcinki będące krawędziami widzianymi w rzutach.
4. Z wierzchołków figury stanowiącej rzut boczny odkładamy kolejne odcinki które są dane na rzucie "czołowym" i widziane na rzucie "z góry".
I tak postępujemy aż wszystkie te odcinki-krawędzie wrysujemy w rysunek aksonometryczny.
Wiem, że nie jest łatwo widzieć aksonometrię. Ale poprawa następuje po kilku, kilkunastu próbach. I będzie taki moment, kiedy zauważy Kolega że wszystko jest tak oczywiste, że aż dziwne, że były z tym kłopoty. Tylko naprawdę bardzo nieliczni nie mają daru widzenia przestrzennego i rysowania w perspektywie.
Polecam ćwiczenia w rysowaniu prostokreślnych przedmiotów domowych.
Z pozdrowieniami,
W.Kr.
pawel_suzuki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2009, o 01:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: internet

Skonstruować aksonometrię figury podanej w rzutach Monge'a

Post autor: pawel_suzuki »

Więc zaczynam ostry trening wg zasad o których Pan pisał. Wielkie dzięki i zapraszam do przeczytania innych moich tematów związanych z geometrią wykreślną:)
Marnaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 paź 2016, o 12:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Skonstruować aksonometrię figury podanej w rzutach Monge'a

Post autor: Marnaw »

Byłabym bardzo wdzięczna za wskazanie ścieżki działania w rysowaniu aksonometrii- rzutu 3d z rzutu prostokątnego, dla mnie to czarna magia. Głownie chodzi mi o pkt g:

Z góry bardzo dziękuję
ODPOWIEDZ