Rzuty Monge'a

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
befcio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2013, o 13:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Rzuty Monge'a

Post autor: befcio »

Hej, potrzebuje pilnie pomocy w zadaniu domowym z geometrii wykreślnej. Termin się zbliża a ja mam rozwiązane tylko 4 przykład

-- 16 lis 2013, o 13:46 --

Jeśli ktoś potrafi rozwiązać jakiś przykład to proszę niech pomoże
Ostatnio zmieniony 16 lis 2013, o 21:29 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Poprawa wiadomości.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rzuty Monge'a

Post autor: kruszewski »

Zad.6
Boki czworokąta (powinno się sprawdzić czy przynależą do jednej płaszczyzny) przynależą do prostych, które przynależą do płaszczyzny do której przynależy czworobok. Wiadomo, że dwie przecinające się proste wyznaczają płaszczyznę, możemy zmyślnie wybierając dwie takie proste dane wierzchołkami czworoboku ( przekątne też są czasami poręczne) wyznaczyć ślady tej płaszczyzny. Poręcznymi mogą tu być proste dane wierzchołkami AB i BC . Konstrukcja "klasyczna" : wyznaczyć ślady płaszczyzny danej rzutami dwu prostych przynależnych.
Dla znalezienia punktu przebicia tej płaszczyzny prosta daną rzutami trzeba skorzystać z takiego rozumowania:
jeżeli ta prosta przebija tę płaszczyznę, to "robi " to w którymś punkcie przez który biegnie krawędź wspólna dla tej płaszczyzny i tej w której leży owa, dana nam prosta. Zatem należy 'skonstruować" taką płaszczyznę. A konstruuje się ją przez poprowadzenie przez punkt ( wybrany dowolnie) "na danej nam prostej (przynależny do niej) pomocniczej teraz drugiej prostej. Pamiętając, że jest to wspólny punkt dla tych obu prostych, zatem musi być na wspólnych odnoszących. mamy więc taką samą sytuację jak z wyznaczeniem śladów poprzedniej płaszczyzny. Jak je wyznaczymy, to wg znanej formuły rysunkowej, łatwo wyznaczamy rzuty krawędzi. Przypominamy sobie teraz o przynależności krawędzi do obu płaszczyzn i wspólnego punktu krawędzi z daną nam prostą. Jest to ich wspólny punkt. Zatem musi leżeć na obu rzutach i na wspólnej odnoszącej.A to już widać na sporządzonym rysunku.
I to jest całe rozwiązanie.
W.Kr.

-- 20 lis 2013, o 21:00 --

Dodam rozwiązanie, ale z minimalną liczbą oznaczeń. Tyle tylko ile potrzeba do rozpoznania co jest co.
Inaczej, podając wszystkie, dałbym gotowca.

W.Kr.
ODPOWIEDZ